Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Haiti: Msze i dzwony przeciwko porwaniom

Po porwaniu katolickich księży i świeckich na Haiti papieska organizacja PKWP (ACN International) okazuje solidarność z Kościołem katolickim tego kraju.

HaitiZdjęcie ACN: Ordynariusz diecezji Hinche

Na posiedzeniu 13 kwietnia b.r. Konferencja Episkopatu Haiti potępiła porwania z „wielkim obrzydzeniem” i ubolewała nad „dyktaturą porwań”. Biskupi wezwali wszystkie katolickie instytucje na wyspie, takie jak szkoły i uniwersytety, do zamknięcia 15 kwietnia, aby zaprotestować przeciwko rosnącej liczbie porwań. Ponadto wszystkie dzwony w kraju miały dzwonić w południe (czasu lokalnego). Biskupi zaprosili kapłanów do modlitwy o łaskę Bożą dla narodu i nawrócenia serc. W tym samym zamiarze zgromadził się na mszy cały episkopat Haiti.

W Niedzielę Miłosierdzia pięciu księży, trzy zakonnice oraz trzy osoby świeckie zostały porwane w drodze na uroczystość instalacji proboszcza. Jak dotąd nie zostały wypuszczone. Ksiądz i zakonnica zostali porwani już w zeszłym roku. W rozmowie z CAN, Jean Desinord, biskup Hinche, zwrócił uwagę, że wśród księży katolickich i zakonników panuje wielki strach, że mogą paść ofiarą porwania. „Od kilku lat życie Haitańczyków jest koszmarem” - powiedzieli biskupi. Ciężko uzbrojeni bandyci porywali obywateli, a nawet nie oszczędzali dzieci. „Większość uprowadzonych jest poniżanych, gwałconych i torturowanych. Niektórzy z nich nie wracają do normalności. Kiedy kończy się ta droga krzyżowa? ”- pytają biskupi. „Nie możemy już pozwolić bandytom na porywanie, gwałcenie i zabijanie” - podkreślają. To wymaga nawrócenia serc i postaw. „Zjednoczmy się w modlitwie i zintensyfikujmy nasze wysiłki, aby zbudować inny kraj, odpowiadający temu, czego Pan chce dla nas”. Biskupi serdecznie dziękują wszystkim, którzy okazali solidarność modlitwą i słowami zachęty.

Ks. dr Andrzej Paś, ACN Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW