Haiti: Biskupi ostrzegają przed katastrofą
12 lut 2021Konferencja Episkopatu karaibskiej wyspy wyraża ubolewanie z powodu niestabilnej sytuacji politycznej oraz dotyczącej bezpieczeństwa.
Zdj. ACN International / Bp Desinord Jean, diecezja Hinche, 2017 r.
Katoliccy biskupi Haiti wydali komunikat, w którym ubolewają nad katastrofalną sytuacją panującą na karaibskiej wyspie i wzywają do narodowego dialogu: „Kraj znajduje się na skraju przepaści. Życie codzienne kręci się wokół śmierci, morderstw, bezkarności i niepewności” – czytamy w oświadczeniu Konferencji Episkopatu Haiti opublikowanym we wtorek, 2 lutego br., a przesłanym także do stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International).
Od miesięcy tym karaibskim krajem wstrząsa poważny kryzys polityczny. W centrum konfliktu między rządem a opozycją znajduje się kwestia długości kadencji prezydenta Jovenela Moïse. On sam utrzymuje, że zakończy się ona w przyszłym roku. Z kolei jego krytycy uważają, że kadencja dobiegła końca 7 lutego br., zgodnie z zapisami konstytucji. Różnice zdań wyrosły z niezgody co do początku tej kadencji. W swoim oświadczeniu biskupi pośrednio popierają stanowisko krytyków prezydenta: „Wydaje się nam, że wszyscy są zgodni co do zasady, że nikt nie stoi ponad prawem i konstytucją kraju”. Według biskupów, głowa państwa wielokrotnie w przeszłości korzystała z ordynacji wyborczych i przepisów konstytucji, potwierdzając tym samym ich obowiązywanie względem siebie. W swoim oświadczeniu biskupi podkreślają ponadto, że „tylko most porozumienia pomoże różnym stronom” uchronić Haiti przed jeszcze głębszym pogrążeniem się w otchłani.
W świetle chaosu panującego w kraju, biskupi jasno wyrażają stanowisko Kościoła katolickiego: „Naśladując Chrystusa, Kościół zawsze stoi po stronie prawa, prawdy, sprawiedliwości oraz poszanowania życia i godności człowieka”. Poważny kryzys polityczny pogłębiają problemy gospodarcze i dramatycznie pogarszająca się sytuacja dotycząca bezpieczeństwa. Jako przykład biskupi podają liczne porwania, które uczyniły życie na Haiti nie do zniesienia. Wyrażają też nadzieję, że uda się nakłonić „szwadrony śmierci” do złożenia broni.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie od wielu lat wspiera lokalny Kościół na tej karaibskiej wyspie. Tylko w 2020 r. przekazaliśmy ponad 550 tys. euro na ponad 30 projektów. Darowizny dobroczyńców PKWP zostały wykorzystane na zakup i utrzymanie pojazdów, na pomoc doraźną ze względu na pandemię COVID-19 poprzez stypendia mszalne dla księży oraz na kursy formacyjne dla świeckich, katechistów i seminarzystów.