Haiti: Biskupi apelują o jedność
11 lut 2022„Nasze umiłowane Haiti przeżywa trudny etap w swojej historii”.
Zdj. ACN International / Poważnie uszkodzone w trzęsieniu ziemi z 14.08.2021 r. szkoła, ośrodek zdrowia i kościół należący do parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Latiboliere w diecezji Jeremie, Haiti.
Konferencja Episkopatu Haiti wydała oświadczenie, w którym wzywa polityków i uzbrojone gangi, aby nie dopuścili, by kraj pogrążył się w chaosie.
„Czas, który przeżywamy – piszą biskupi w dokumencie przesłanym także do Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) – jest niezwykle poważny i szczególnie decydujący w tym nieodwracalnym punkcie zwrotnym naszej historii. Stawką jest nasza teraźniejszość i przyszłość, a zatem nasze istnienie jako ludzi, jako narodu, jako państwa. Musimy podejmować odważne i skuteczne decyzje”.
W poniedziałek 7 lutego zakończyłaby się kadencja prezydenta Jovenela Moïse’a, gdyby nie został on zamordowany w nocy z 6 na 7 lipca 2021 roku w swojej prywatnej rezydencji. Od tego czasu krajem kieruje Ariel Henry, wybrany przez prezydenta na premiera, ale istnieją obawy, że koniec kadencji może stać się pretekstem do podważenia jego kruchej władzy.
W ostatnich miesiącach w kraju gwałtownie wzrosła przemoc, przestępczość związana z narkotykami i porwania, a cierpienia spotęgowało sierpniowe trzęsienie ziemi o sile 7,2 stopnia w skali Richtera, które pochłonęło życie ponad tysiąca osób i pogłębiło ubóstwo ludności. Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) szybko zatwierdziła pakiet pomocy doraźnej, dostarczając namioty, żywność, czystą wodę, lekarstwa i środki na przeprowadzenie pilnych napraw w pomieszczeniach kościelnych, a także pomagając oszacować zniszczenia 600 budynków. W 2022 r. PKWP przekazało drugi pakiet pomocy na wsparcie odbudowy.
„Nasze umiłowane Haiti przeżywa trudny etap w swojej historii” – piszą biskupi. „Kto wreszcie powstrzyma jej zejście do piekła? Haitańczycy już tego nie zniosą. Ludzie są zmęczeni, wyczerpani”.
Dodają, że nie jest to czas „na podziały, rozłam, dysharmonię, niezgodę i bratobójcze walki o władzę, na niekontrolowane i bezwstydne dążenie do osobistych, egoistycznych i małostkowych interesów”.
Zamiast tego biskupi wzywają do jedności i kierują przesłanie do wszystkich przedstawicieli sceny politycznej, „aby osiągnęli jak najszerszy konsensus, który pozwoli na definitywne zakończenie kryzysu”.
Zwracając uwagę na datę zakończenia kadencji prezydenckiej, wzywają wszystkich Haitańczyków do „wspólnej pracy, aby 7 lutego był dniem dialogu, porozumienia i historycznego kompromisu mającego na celu zjednoczenie naszego narodu, uratowanie i przekształcenie naszego kraju, który znajduje się na skraju przepaści”.
Hierarchowie zwracają się w szczególności do przywódców, prosząc ich o „uczynienie wszystkiego, aby przywrócić porządek, pokój, bezpieczeństwo i szacunek dla życia”. Jeżeli chodzi o grupy zbrojne i porywaczy, którzy „bezkarnie sieją przemoc, strach, śmierć, żałobę, spustoszenie i nieszczęście”, biskupi proszą, aby „złożyli broń, wyrzekli się przemocy i porwań oraz przestali przelewać krew swoich sióstr i braci”.
Oświadczenie jest datowane na 2 lutego 2022 r. i podpisane przez wszystkich biskupów Haiti.