Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Good of All - konferencja online poświęcona prześladowaniom i aktom ludobójstwa

Apel o wszczęcie procesów sądowych w sprawie aktów ludobójstwa i okrucieństwa popełnionych przez ISIS.

Waldemar Cisło

9 grudnia br. The Universal Rights Academy zorganizowała międzynarodową konferencję online Good of All poświęconą prześladowaniom i aktom ludobójstwa, w której brał udział m.in. ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. kard. Stefana Wyszyńskiego. „Idea, aby oddać sprawiedliwość ofiarom wojny w Iraku i Syrii, tysiącom niewinnym ofiar, których śmierć woła o sprawiedliwość, jest przynajmniej częściowym zadość uczynieniem wobec ich pamięci” – powiedział na wstępnie swojego wystąpienia.

Pomimo tego, że w ostatnich latach Departament Spraw Publicznych PKWP zabiegał na szczeblu Organizacji Narodów Zjednoczonych, instytucji Unii Europejskiej, państw członkowskich UE i rządu USA o zwrócenie uwagi na selektywną eksterminację chrześcijan i innych mniejszości w Iraku przez Daesh (ISIS), co doprowadziło w lutym 2016 r. do uchwalenia rezolucji Parlamentu Europejskiego, w której uznano ludobójstwo chrześcijan i innych mniejszości w Iraku, dramat tamtejszej ludności wciąż jest mało znany. Warto też w tym miejscu dodać, że dokument ten został rozszerzony i przekazany do Departamentu Stanu USA, gdzie również uchwalono uznanie ludobójstwa. Nie mniej trudna jest sytuacja chrześcijan w Syrii, kraju zmagającym się z potężnym kryzysem gospodarczym, który jest konsekwencją nie tylko trwającej już blisko dziesięć lat wojny, ale także embarga nałożonego na państwo przez mocarstwa zachodnie. Zwykli ludzie stają często w obliczu racjonowania nie tylko żywności, ale również innych rzeczy niezbędnych do życia: brakuje paliwa, dostaw gazu i energii elektrycznej (brak ogrzewania zimą także powoduje wzrost śmiertelności). „To co wydaje się dzisiaj największym dramatem Syryjczyków jest fakt, że świat o nich zapomina. Trwająca tak długo wojna doprowadziła do tego, że podobnie jak w przypadku Iraku, media stopniowo ‘znudziły się’ wydarzeniami w Syrii. Dzisiaj już na nikim nie robi wrażenia pojawiający się kolejny dzień z rzędu news, że w Damaszku, bądź innymi mieście, zginęło 10, 50 czy 100 osób. W moim przekonaniu to co może się stać najgorszego, jeśli chodzi o chrześcijan i inne mniejszości religijne w Syrii to fakt, że świat zapomni o tym konflikcie podobnie jak zapomniał o Iraku” – mówił ks. prof. Cisło.

W dalszej części swojego wystąpienia przybliżone zostały przeszłe i obecne trudności mieszkańców tych bliskowschodnich państw, z jakimi na co dzień borykają się zarówno chrześcijanie, jak i inne mniejszości: „Bardzo poważnym problemem zarówno w Iraku jak i w Syrii jest opieka nad dziećmi i młodymi ludźmi, które doświadczyły okrucieństwa wojny. To co w kontekście praw człowieka jest dla nas szokiem to są sceny, które mieliśmy okazję obserwować przy okazji działań ISIS na terenie Iraku i Syrii. Przy okazji rozmów z Jazydami dowiedzieliśmy się, że podczas wojen na Bliskim Wschodzie dochodziło do bardzo poważnego naruszania praw i godności szczególnie kobiet. ISIS wydało fatwę, która pozwalała islamskim dżihadżystom na posiadanie ‘seksualnych niewolnic’ (..) Handel kobietami stanowił jedno ze źródeł finansowania działalności tzw. Państwa Islamskiego. Szacuje się, że los ten spotkał ok. 6 tys. kobiet”.

W referacie ks. prof. Cisło podkreślone też zostały działania pomocowe stowarzyszenia PKWP, zarówno te ogólnoświatowe, jak i tej płynące z Polski: finansowanie żywności, leków, szkół i mieszkań kontenerowych oraz leczenia – ten ostatni projekt dotyczył Syryjczyków i był wspierany zarówno przez osoby indywidualne, jak i polski rząd. „Całość naszych działań zarówno w Iraku, w Syrii, jak obecnie w Libanie jest ukierunkowana na to, aby społeczność chrześcijańska, która w sposób dramatyczny maleje – pozostała na miejscu. Przykładowo, w Iraku w 2003 roku mieszkało 1,5 mln chrześcijan. Obecnie szacuje się ich liczbę poniżej 100 tys. i są to w dużej mierze uchodźcy wewnętrzni (IDP). Obawiamy się, że podobna sytuacja będzie miała miejsce w Syrii, gdyż już w tej chwili ponad połowa chrześcijan opuściła ten kraj”.

Podczas konferencji online, która odbyła się 9 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Pamięci i Godności Ofiar Zbrodni Ludobójstwa, mowa była także o organizowaniu procesów sądowych w celu ścigania aktów ludobójstwa i innych okrucieństw związanych z łamaniem praw człowieka popełnianych przez bojowników ISIS w Iraku i Syrii. Zapowiedziano też uruchomienie nowego portalu edukacyjnego w ramach Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (UDHR), zawierającego filmy wideo przedstawiające historie tortur, gwałtów, zniewolenia seksualnego i masowych morderstw ofiar ludobójstwa dokonanego przez ISIS.

Gośćmi konferencji byli także: Morse H. Tan – ambasador w misji specjalnej z Biura Global Criminal Justice Departamentu Stanu, Nadine Maenza – komisarz w Amerykańskiej Międzynarodowej Komisji Wolności Religijnej, Kelley E. Currie – amerykański ambasador w misji specjalnej Global Women's Issues, Beata Kempa – członek Parlamentu Europejskiego, minister ds. humanitarnych w Polsce, Emily Haber – ambasador Niemiec w USA, Jacqueline Isaac – wiceprezydent Road of Success, Tristan Azbej – sekretarz stanu ds. Prześladowanych Chrześcijan w Kancelarii Premiera Węgier oraz Bedran Ciya Kurd – Autonomiczna Administracja Północnej i Wschodniej Syrii.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW