
„Głowy” w Stacji Dialog
10 gru 2021We wrocławskim biurze polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie można oglądać wystawę rzeźby pt. „Głowy”, której autorem jest prof. Aleksander Zyśko.
Stacja Dialog została oficjalnie otwarta w listopadzie tego roku. Nowe biuro PKWP we Wrocławiu chce nagłaśniać tragedię prześladowanych chrześcijan, ale staje się też przestrzenią do spotkania i rozmowy. „Ci, którzy rozmawiają ze sobą, solidaryzują się, uczą się braterstwa, o którym w sposób szczególny mówił Papież Franciszek w trakcie podróży apostolskiej na Cypr i do Grecji” – mówi dyrektor biura ks. dr Andrzej Paś. Wskazuje, że „solidarność z naszymi Siostrami i Braćmi z różnych kultur i światopoglądów Pomoc Kościołowi w Potrzebie chce realizować poprzez sztukę”. Stąd właśnie wystawa rzeźby pt. „Głowy”, którą można oglądać w Galerii Sztuki Stacji Dialog.
Autorem jest prof. Aleksander Zyśko z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, który swoje prace realizuje głównie w drewnie. Swoje dzieła prezentował wielokrotnie na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. „Temat głowy w rzeźbie jest tematem odwiecznym. Jeśli pójdziemy do jakiekolwiek galerii rzeźby, to właśnie głowa jest pierwszoplanowym obiektem” – tłumaczy. Dodaje, że to właśnie głowa jest pierwszą formą rzeźbiarską, której uczą się studenci. Autor przyznaje, że wrócił do tej formy po wielu latach uprawiania rzeźby w innych obszarach. Mówi, że nie traktuje w swojej wystawie głowy w sposób realistyczny, ale indywidualny.
„To są głowy w drewnie. Najpierw te głowy były bardziej zbliżone do naturalnej, a teraz coraz bardziej odchodzę od tej konwencji, przyjmując już prawie abstrakcyjną formę, ale ciągle nawiązuję do tej głowy” – podkreśla prof. Aleksander Zyśko. Autor mówi, że prezentacja jego wystawy na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu pozwala wyjść ze sztuką bardziej do ludzi.
Dyrektor biura PKWP we Wrocławiu ks. dr Andrzej Paś zwraca uwagę, że wszystkie wystawy i propozycje spotkań artystycznych, jakie są i będą prezentowane w Stacji Dialog, „są osadzone na korzeniach chrześcijańskich, by pokazać, że kultura chrześcijańska jest bardzo szeroko rozumiana”. „To kultura dialogu” – dodaje ks. dr Andrzej Paś. Wskazuje, że wystawa pt. „Głowy” jest zaproszeniem innych ludzi do dialogu; tych, którzy rozumieją sztukę i poprzez sztukę chcą poznawać korzenie chrześcijańskie.
W styczniu oferta Stacji Dialog zostanie uzupełniona o współpracę z wrocławskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. „Rozpoczynamy projekcję filmów dokumentalnych o bł. kard. Wyszyńskim” – zapowiada ks. dr Andrzej Paś.
Biuro Prasowe PKWP Polska