Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Ghana: Dynamiczna diecezja - pomoc duszpasterska

Miasto Damongo leży w północno-zachodniej Ghanie. Jest uważane za stolicę ludu Gonja, a od 1995 r. jest również siedzibą katolickiej diecezji. W marcu bieżącego roku zostanie tam wyświęcony nowy biskup, ks. Peter Paul Angkyier. Ma on 49 lat, pochodzi z Wa, na granicy z Burkina Faso. Od swych święceń kapłańskich w 1992 r. pracuje w tym regionie jako kapłan i proboszcz, a ostatnio jako wikariusz generalny diecezji. "W ciągu ostatnich kilku lat ilość parafii wzrosłą z pięciu do dwunastu", powiedział przyszły biskup przedstawicielom PKWP.

W Damongo mieszka około 7.000-8.000 ludzi. Oprócz ludu Gonja mieszkają tam także członkowie innych grup etnicznych, w tym Farafara, Dagomba, Dagaba, Kassina, Vagla, Tampulma, Kamara i Ashanti. Większość z nich to ludzie, którzy prowadzą gospodarstwa rolne. Analfabetyzm jest powszechny, wynosi 95% dla kobiet i około 74% dla mężczyzn. W całym regionie mieszka około 430.000 ludzi, z których około 80% należy do tradycyjnych religii. Muzułmanie stanowią około 4%, katolicy około 5% ogółu ludności.

Niemniej jednak, według ks. Petera Paula Angkyiera, istnieje duże zainteresowanie chrześcijaństwem. Wiele osób chce opuścić swych tradycyjnych bogów. Jeżeli tak się stanie, to ich zwrot ku Chrystusowi oznacza również rozwój humanizmu. Dlatego też należy zapewnić im solidną formację duchową i duszpasterską, która doprowadzi ich do żywej wiary. Każdy, kto zostanie pozbawiony swych tradycyjnych wierzeń, ale potem zostanie pozostawiony sam sobie, niszczy swe życie duchowe.

PKWP wspiera inicjatywy duszpasterskie w diecezji. Obecnie pomagamy w wyszkoleniu 58 katechetów oraz budujemy kaplicę. PKWP sfinansowała również zakup niezbędnego samochodu terenowego, który ułatwia pracę duszpasterską księży. Jako przyszły biskup Damongo ks. Angkyier powiedział przedstawicielowi PKWP, że księża i katecheci regularnie odwiedzają swoich wiernych. Nazywa się to "apostolstwem obecności". Ludzie często przekazują kapłanom posążki swych dawnych bogów, kamienie i inne naczynia rytualne. "To jest wyzwalające doświadczenie dla ludzi. Potem modlą się z kapłanem, a ich domy są błogosławione i święcone wodą święconą. Wiara chrześcijańska przyciąga wiele osób ponieważ mówi o Bogu, który jest Miłością, który ratuje ludzi i nie uciska ich. Dodatkowo, nauka katolicka uczy o świętych obcowaniu, co jest dodatkową wartością dla tradycyjnego kultu przodków".

Właśnie dlatego, że tak wielu mieszkańców nie umie czytać ani pisać, muszą być budowane szkoły. Młodzi ludzie nie są zadowoleni z perspektywy, jaką stwarza im tradycyjny sposób życia. Są chętni do nauki i chcą się rozwijać. Jako przykład biskup Angkyier opowiedział o młodej dziewczynie, która została katoliczką, zaczęła uczęszczać do szkoły, a potem na studia i teraz sama jest nauczycielką. Ten i podobne przykłady mają ogromny wpływ na miejscowych ludzi. Motywują ich, bo widzą, że można zmienić swe życie. Obok nawracania na wiarę katolicką, innym bliskim sercu problemem dla biskupa Damongo jest rozwój regionu. Ma on nadzieję, że państwo zadba o poprawę infrastruktury. System dróg jest bardzo zły, brak jest asfaltowych dróg, co jest dużym utrudnieniem w porze deszczowej. Peter Paul Angkyier został mianowany biskupem w grudniu 2010 r. Jest on pełen energii i pomysłów. (PKWP/tłum. Wiesław Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW