Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Gaza: „Tylko najbardziej odważni przychodzą na mszę św.“ – Oliver Maksan

„ Jako kapłan proszę przede wszystkim o waszą modlitwę za pokój w Ziemi Świętej. Pracuję tu, gdzie urodził się książę pokoju Jezus Chrystus. Ale pokoju tu nie mamy": tymi słowami ojciec Mario da Silva zwrócił się niedawno w Gazie do dobroczyńców międzynarodowego katolickiego dzieła pomocowego „Pomoc Kościołowi w Potrzebie".

Brazylijski duchowny działa w parafii katolickiej „Świętej Rodziny" w mieście Gaza. Należy on do pochodzącej z Argentyny wspólnoty zakonnej „Instytut wcielonego Słowa IVE". „Potrzebujemy także waszej pomocy materialnej, aby móc zaspokajać najbardziej podstawowe potrzeby uciekinierów jak woda, pożywienie i odzież. Niech Bóg błogosławi waszą wspaniałomyślność", powiedział w dalszej części da Silva. Około 900 uciekinierów znalazło schronienie w szkole katolickiej i otrzymuje tam pomoc.

Obecnie w Strefie Gazy z jej 1,8 mln mieszkańców żyje około 170 katolików. Z powodu wojny trudne jest jednak prowadzenie duszpasterstwa, mówi ojciec Mario. „ Mimo tej sytuacji codziennie odprawiamy mszę św. i nabożeństwa eucharystyczne. Obecnie jednak ludzie prawie nie przychodzą do kościoła. W niedziele nigdy nie jest ich więcej niż 5 osób. Przychodzą tylko najodważniejsi. To jest po prostu zbyt niebezpieczne. Ludzie nie maja odwagi wychodzić na ulice ze względu na bombardowania i wolą pozostawać w swoich domach. Rozpoczęliśmy dlatego duszpasterstwo telefoniczne. Codziennie proboszcz i ja dzwonimy do wiernych. Dowiadujemy się u rodzin, co u nich słychać, czego potrzebują i próbujemy też dodawać im duchowo odwagi." W obliczu nieustających nalotów ludzie są zrozpaczeni, mówi ojciec Mario. „Szczególnie dzieci boją się bardzo bomb." Oprócz obu duchownych w parafii żyje też sześć sióstr zakonnych ze wspólnoty założonej przez błogosławioną Matkę Teresę. Opiekują się one dziećmi upośledzonymi fizycznie i umysłowo.

„Pomoc Kościołowi w Potrzebie" wspiera Kościół katolicki w Gazie w jego pracy. Na prośbę łacińskiego patriarchatu Jerozolimy przyznano natychmiastową pomoc w wysokości 50 000 euro.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW