Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Francja: Seria profanacji i zniszczeń w kościołach

W ciągu ostatniego miesiąca doszło do wielu aktów wandalizmu i profanacji we francuskich kościołach. Sprawcy do dzisiaj nie zostali ujęci.

Opat i burmistrz miasta Thibaud de La Serre wyrazili ból i wielki niepokój na konferencji prasowej z powodu dwóch aktów profanacji. 30 grudnia 2015 r. i 6 stycznia 2016 r. doszło do dwóch zniszczeń szopki znajdującej się w kościele p.w. Sainte Catherine. Nieznani sprawcy zniszczyli figurki woskowe znajdujące się w szopce.

8 stycznia bieżącego roku w miejscowości Morigny nieznani sprawcy pomalowali wulgarne graffiti na kościele katolickim. Do zdarzenia doszło kilka dni po tym, jak inny kościół w miejscowości Fontainebleau został podpalony. W Moginy wandale namalowali kilkanaście napisów białą farbą na drzwiach kościoła, a także na ścianie z przodu świątyni: „1905” (w tym roku doszło do rozdziału Państwa od Kościoła), „Wolność dla ruchu oporu” i „ACAB” - akronim, który według gazety Le Parisien oznacza: „Wszyscy gliniarze to gnidy”. Wandale namalowali też odwrócony krzyż. Policja prowadzi śledztwo w sprawie profanacji.

10 stycznia bieżącego roku nieznani sprawcy podpalili kościół p.w. św. Ludwika, który pochodzi z XVI wieku. Wandale sprofanowali też wszystkie obrazy i ukradli cyborium z Najświętszym Sakramentem. Ksiądz proboszcz, który jest pogrążony w rozpaczy z powodu pożaru, powiedział, że podpalacze wzniecili ogień w trzech miejscach w kościele: w kaplicy Notre Dame de Franchard, kaplicy św. Józefa i w kościelnym chórze. Podpalacze rozpalili kilka niewielkich ognisk z ławek po to, aby pożar ogarnął całą świątynię. Cała świątynia jest zaczerniona z powodu dymu. Podpalacze dopuścili się też kilkunastu aktów profanacji: figurka Matki Boskiej z Franchard, pochodząca z XIV wieku, zniknęła. Prawdopodobnie została skradziona lub spłonęła. Ta figura jest określona mianem historycznego monumentu, a także zalicza się do najpiękniejszych figur Matki Bożej z Dzieciątkiem w Seine et Mame. Cyborium z konsekrowanymi hostiami również zniknęło. Policja prowadzi śledztwo w całej sprawie.

10 stycznia bieżącego roku o godzinie 16.00 w miejscowości Nantes pewna parafianka zauważyła dwóch mężczyzn stojących wokół ołtarza zakrytego obrusem w Bazylice p.w. Świętego Mikołaja. Mężczyźni w pewnym momencie uciekli, a parafianka zauważyła, że wybuchł pożar przy ołtarzu. Na szczęście parafianka zdołała ugasić pożar przy pomocy swoich butów. Policja prowadzi śledztwo w tej sprawie. Pod koniec 2014 roku po przeprowadzeniu wielu prac udało się odnowić całą Bazylikę.

10 stycznia bieżącego roku w Seine et Marne tej samej nocy, kiedy doszło do pożaru kościoła p.w. św. Ludwika z Fontainebleau nieznani sprawcy przewrócili historyczny krzyż, który znajdował się w pobliskim lesie. Wysoki na dwa metry Croix de Guise – jeden z wielu krzyży znajdujących się w lesie niedaleko Fontainebleau – prawdopodobnie pochodzi z 1563 roku. Policja prowadzi śledztwo w tej sprawie.

17 stycznia bieżącego roku w miejscowości Chamaret nieznani sprawcy dokonali profanacji szopki w tamtejszym kościele. Późnym popołudniem zakrystianin zauważył akt profanacji. Wandale splądrowali żłobek, ucięli głowy dwudziestu figurek, porozrzucali śmieci, wyrwali świece wotywne i wypalili zapałki. Policja prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Tłumaczenie: Marcin Rak

Źródło:http://www.intoleranceagainstchristians.eu/cases.html?user_extmininews_pi1[page]=1

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW