Francja: Noc Świadków (22-28 stycznia 2022)
04 lut 2022Trzy świadectwa prześladowanych chrześcijan.
Zdj. ACN International, Laurence Mullenders / Noc Świadków w Paryżu, Montmartre, 2022.
Tysiące osób wzięło udział w Nocy Świadków (La Nuit des Témoins) zorganizowanych przez francuski oddział Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN France) w całej Francji w dniach od 22 do 28 stycznia 2022 roku. Podczas modlitewnych czuwań i nabożeństw przed ołtarze katedr i bazylik, w których odbywała się Noc Świadków w Marsylii, Albi, Cambrai, Chartres i Paryżu, procesyjnie wnoszono portrety 13 męczenników zamordowanych za wiarę w 2021 r. Czterej z nich pochodzili z Nigerii, jednego z najbardziej niebezpiecznych dla chrześcijan państw.
Podczas 13. edycji Nocy Świadków goście z Nigerii, Armenii i Sri Lanki złożyli mocne i odważne świadectwa o tym, czego doświadczają chrześcijanie w ich krajach:
W ogarniętej wojną domową Nigerii ataki dżihadystów są szczególnie wymierzone w chrześcijan. Świadectwo nadziei bp. Doeme mocno poruszyło zgromadzonych – jest on biskupem Maiduguri, „stolicy” islamistycznej sekty Boko Haram: „Wystrzały i bomby nie przeszkadzają naszym wiernym chodzić na Mszę św. z taką samą gorliwością jak wcześniej. Terroryści mogą zniszczyć wszystko w naszym kraju, ale nie mogą zniszczyć jednej rzeczy: naszej wiary. Rzeczywiście, nasi ludzie są mężni, odważni i wykazują silną determinację, aby służyć swojemu Bogu pomimo przeszkód”.
W Armenii, w górzystym regionie Artsakh (Górski Karabach), podczas 44 dni wojny pomiędzy samozwańczą Republiką Artsakh a armią azerską pod koniec 2020 roku, większość ludności ormiańskiej i chrześcijańskiej doświadczyła straszliwego upokorzenia. Opowiadała o tym siostra Haguinta Marudian, zakonnica z ormiańskiej wspólnoty Niepokalanego Poczęcia: „Wojna w Górskim Karabachu była źródłem wielkiego bólu. W naszej kaplicy słychać było tylko dźwięk paciorków różańca przesuwających się przez niewinne paluszki dzieci, z których oczu płynęły ciche łzy (…). Po zawieszeniu broni wiele rodzin wróciło do Artsakh, ale często ich domy były zniszczone i nie mogli w nich już mieszkać”.
z lewej: Zdj. ACN International, Laurence Mullenders / Świadectwo s. Haguinty Marudian z Armenii; Noc Świadków w Paryżu, Montmartre, 2022. , z prawej: Zdj. ACN International, Laurence Mullenders / Świadectwo ks. Janitha Kushalya ze Sri Lanki; Noc Świadków w Paryżu, Montmartre, 2022.
Chrześcijanie na Sri Lance od czasu samobójczych zamachów bombowych w Wielkanoc 2019 r., w których zginęło 269 osób, czują się zagrożeni. Niewielka społeczność chrześcijańska w tym kraju przeżyła straszliwy wstrząs. Poprzez odważny głos arcybiskupa Kolombo Malcolma Ranjitha, Kościół nadal wzywa do ujawnienia prawdy o atakach: „Teraz jest dla nas jasne, że byli przywódcy, zwłaszcza były prezydent, mimo że wiedzieli o planach ataku, nie podjęli żadnych działań, aby mu zapobiec i pozwolili, aby do niego doszło”. Ze względów bezpieczeństwa hierarcha nie mógł przybyć do Francji, ale przekazał swoje przesłanie w formie wideo (https://www.youtube.com/watch?v=mlUx5dap7t4), uzupełnione na miejscu świadectwem ojca Janitha Kushalya, który był na Sri Lance w czasie, gdy doszło do zamachów; obecnie jest duszpasterzem wspólnoty Lankijczyków w Paryżu.
Dla Benoit de Blanpré, dyrektora sekcji francuskiej PKWP, „Każda Noc Świadków jest wyjątkową okazją, by zbliżyć się do naszych prześladowanych braci chrześcijan. Poprzez nasze modlitwy i naszą bliskość staramy się pocieszać ich w cierpieniu, a oni, poprzez swoją niezawodną nadzieję, ożywiają naszą wiarę!”.
W poniższym linku można obejrzeć nagranie całej Nocy Świadków transmitowane na żywo przez KTO (francuską telewizję katolicką) z Bazyliki Najświętszego Serca na Montmartre w Paryżu. Nabożeństwo odbyło się 28.01.2022 r.: