Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Franciszek w Iraku - Qaraqosh

Symbolika stuły, którą Ojciec Święty otrzyma 7 marca.

Franciszek w Iraku - Qaraqosh

W niedzielę 7 marca Ojciec Święty odwiedzi kościół Al-Tahira w Qaraqosh, mieście w północnym Iraku, znanym również jako Baghdeda lub Bakhdida. Ksiądz Yako Ammar, proboszcz parafii Al-Tahira, w rozmowie z Pomocą Kościołowi w Potrzebie (ACN International), która wsparła odbudowę kościoła, wyjaśnia symbolikę stuły, jaką otrzyma od niego papież Franciszek.

Stuła została w całości wykonana ręcznie na warsztacie tkackim przez Khaya Baktera, lokalnego rzemieślnika, w tradycyjnych kolorach Qaraqosh (czarny i fioletowy).

Gorjia Kapo, matka dwóch synów i córki, otrzymała zadanie wyhaftowania i ozdobienia stuły (jeden z jej synów rok temu został wyświęcony na księdza). Jej rodzina mieszka w Qaraqosh od wielu pokoleń, ale w 2014 r. wszyscy musieli uciekać z powodu najazdu ISIS. Po wyzwoleniu, wraz z rodziną postanowiła wrócić i zostać, aby odbudować miasto i wznowić jego tradycje.

Ksiądz Ammar, który zaprojektował stułę, odkrywa przed nami jej detale: „Po jednej stronie znajduje się modlitwa Pańska „Ojcze nasz” w naszym języku, syriackim, który wywodzi się z aramejskiego - języka, w którym mówił Jezus. Po drugiej stronie jest „Zdrowaś Maryjo”. Krzyże na dwóch końcach stuły to krzyże z kościoła Al-Tahira, te same, które były wewnątrz kościoła i zostały zniszczone przez ISIS podczas okupacji. Są one teraz symbolem nowego życia. Ponieważ stuła ma dla nas, księży, bardzo symboliczny wymiar, Gorjia umieściła w hafcie także chleb i wino - symbole tajemnicy eucharystycznej”.

Kapłan zamówił dwie stuły, które wręczy Ojcu Świętemu w Qaraqosh: jedną wykonaną przez Gorjie, symbolizującą chrześcijan, którzy pomimo różnych trudności zdecydowali się pozostać w mieście i kraju oraz drugą, wykonaną przez Iman Qasab, chrześcijankę z Qaraqosh, która z powodu okupacji ISIS musiała porzucić swoje korzenie i kulturę, emigrując do Kanady. Ta ostatnia stuła ozdobiona jest palmą, symbolem Iraku, który pojawia się również w logo wizyty papieża.

Oba losy - tych, którzy zostali i tych, którzy musieli wyjechać - są związane z tym miastem i oba rodzaje cierpienia będą reprezentowane w tym darze dla papieża Franciszka.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW