Franciszek do Wenezuelczyków: „Bardzo chciałbym przyjechać i was odwiedzić”
07 maj 2021Przesłanie Ojca Świętego z okazji beatyfikacji wenezuelskiego lekarza i naukowca José Gregorio Hernandeza.
Zdj. ACN International / Beatyfikacja „lekarza ubogich” José Gregorio Hernandeza miała miejsce w Caracas, stolicy Wenezueli, 30 kwietnia 2021 r.
W przesłaniu wideo skierowanym do narodu wenezuelskiego z okazji beatyfikacji powszechnie kochanego przez nich lekarza José Gregorio Hernandeza, Ojciec Święty dwukrotnie wyraził pragnienie odwiedzenia tego kraju. Podczas uroczystości, która odbyła się 30 kwietnia br. w Caracas, nuncjusz apostolski abp Aldo Giordano stwierdził w homilii, że „papież Franciszek (…) zwierzył się nam, że ma wielkie pragnienie odwiedzenia naszego kraju”.
W orędziu, które zostało nagrane 29 kwietnia, papież mówił: „Modlę się do Boga o pojednanie i pokój wśród Wenezuelczyków. Bardzo chciałbym przyjechać i was odwiedzić”. Następnie modlił się, aby „mieszkańcy tej pięknej ziemi mogli zawsze znaleźć możliwości ludzkiego rozwoju” i ponownie wyraził pragnienie odwiedzenia Wenezueli, „aby zaznaczyć moją bliskość na tej drodze”.
W samym środku cierpienia, jakie świat przeżywa z powodu pandemii COVID-19, Jose Gregorio, wenezuelski „lekarz ubogich”, który żył na początku XX wieku (ur. 1864, zm. 1919) i który jest jedną z najbardziej ukochanych postaci w tym kraju, wyłania się jako orędownik i symbol nadziei. „Beatyfikacja doktora José Gregorio odbywa się w szczególnym i trudnym dla was czasie. Podobnie jak moi bracia biskupi, dobrze znam sytuację, w jakiej się znajdujecie i jestem świadomy, że wasze przedłużające się cierpienia i udręki zostały jeszcze bardziej spotęgowane przez straszliwą pandemię COVID-19” – mówił papież Franciszek w nagranym orędziu, które po uroczystości zostało przekazane za pośrednictwem kilku kanałów internetowych.
W swoim przesłaniu papież wyraźnie uwzględnił tych Wenezuelczyków, którzy wyemigrowali z kraju „w poszukiwaniu lepszych warunków życia” – według międzynarodowej agencji ONZ ACNUR to już ponad 5 mln osób – a także „tych, którzy są pozbawieni wolności i tych, którym brakuje najbardziej podstawowych środków do życia. Wszyscy jesteście rodakami błogosławionego. Wszyscy macie te same prawa. Towarzyszę wam z miłością”.
Nawiązując do trudnej, pełnej napięć i przemocy, sytuacji społecznej jaką przeżywa ten południowoamerykański kraj, papież Franciszek zauważył, że beatyfikacja lekarza „jest szczególnym błogosławieństwem Boga dla Wenezueli i zaprasza nas do nawrócenia ku większej solidarności między sobą, aby wszyscy razem znaleźli odpowiedź, która jest tak bardzo potrzebna dla dobra wspólnego, aby kraj odradzał się po pandemii w duchu pojednania”.
Ojciec Święty zaapelował, by „jedność narodowa” wokół postaci dr. Hernandeza mogła być przykładem na przyszłość. „Jest on wzorem świętości, zaangażowanym w obronę życia, w podejmowanie wyzwań historii, a w szczególności jako paradygmat służby bliźniemu, jako Dobry Samarytanin, nie wykluczający nikogo” – powiedział papież Franciszek, nawiązując do nowo beatyfikowanego lekarza.
Według informacji otrzymanych przez PKWP od Konferencji Episkopatu Wenezueli, msza beatyfikacyjna została odprawiona w kościele św. Jana Chrzciciela w Colegio La Salle w stolicy kraju, Caracas, a przewodniczył jej nuncjusz apostolski abp Aldo Giordano. W koncelebrze uczestniczyli również kardynał Baltazar Porras, arcybiskup Meridy i administrator apostolski Caracas oraz kardynał Jorge Urosa, emerytowany arcybiskup Caracas, a także inni miejscowi prałaci. Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem tylko niewielka liczba osób mogła osobiście uczestniczyć w uroczystości. Jednak wielu wiernych z całego kraju zjednoczyło się duchowo za pośrednictwem Internetu.
Podczas uroczystości abp Giordano podkreślił, że „w postaci José Gregorio Hernándeza Kościół składa hołd czci, wdzięczności i modlitwy dzisiejszym pracownikom służby zdrowia i medycyny”. Hierarcha modlił się także „o wstawiennictwo bł. José Gregorio, aby skutecznie, razem, bez podziałów i oporu osiągnięto dostęp do szczepionek”.
Nuncjusz apostolski podkreślił, że „wydaje się opatrznościowe świętowanie beatyfikacji lekarza w samym środku pandemii, która dotyka całą ludzkość” i która wymaga tak wielu modlitw „za miliony ofiar i za wszystkich, którzy zachorowali z powodu koronawirusa”. Jak ogłosiła w połowie kwietnia Konferencja Episkopatu Wenezueli, kraj szczególnie dotkliwie odczuwa skutki pandemii.
Podczas uroczystości relikwiarz „lekarza ubogich” został wniesiony przed ołtarz przez Yaxury Solórzano, młodą dziewczynę, która „miała niewielkie szanse na przeżycie” po postrzale w głowę, ale została cudownie uzdrowiona dzięki wstawiennictwu doktora José Gregorio. Tragiczne wydarzenie miało miejsce w roku 2017, gdy miała 10 lat. Cud ten został zatwierdzony w 2020 roku przez komisję medyczną Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i przez watykańską Komisję Teologiczną. Papież Franciszek zatwierdził beatyfikację w tym samym roku. Na uroczystości obecny był zarówno zespół medyczny, który leczył Yaxury Solórzano, jak i krewni nowo beatyfikowanego lekarza.
Zdj. ACN International / Relikwiarz bł. José Gregorio Hernandeza otrzymały wszystkie diecezje Wenezueli.
Liturgiczne wspomnienie bł. José Gregorio Hernandeza będzie obchodzone 26 października. Na zakończenie Mszy św. kard. Porras dokonał symbolicznego przekazania relikwii nowo beatyfikowanego do każdej z wenezuelskich diecezji. Konferencja Episkopatu Wenezueli wyjaśniła, że podstawa relikwiarza ma kształt przypominający mikroskop, co symbolizuje pasję naukową lekarza, natomiast górna część ma formę sombrero z szerokim rondem, takie jakie nosił José Gregorio i które stało się symbolem jego osoby. Wreszcie relikwiarz otoczony jest pierścieniem z pereł, który symbolizuje przywiązanie lekarza do Różańca Świętego.