Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi

Rocznie na świecie sprzedawanych jest nawet 40 mln osób na całym świecie – alarmują Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie i organizacja HAART Kenya. Dziś Europejski Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu.

Konferencja Haart Kenya

Handel ludźmi jest najszybciej rozwijającą się działalnością przestępczą na świecie. To trzecie źródło dochodów dla organizacji przestępczych, po handlu bronią i handlu narkotykami. Radosław Malinowski z HAART Kenya podkreśla, że „za każdą z 40 mln ofiar kryje się ogromna tragedia”. „Te osoby kosztem własnego zdrowia i życia są zmuszane do zarabiania pieniędzy dla handlarzy” – tłumaczy.

Wskazuje przykład młodych kobiet zmuszanych do pracy w fabryce, gdzie miały do czynienia z trującymi substancjami, bez dostępu do odzieży ochronnej. „Mieliśmy też przypadek dziewczynki, która została porwana do pracy w domu publicznym i zmuszana do świadczenia usług seksualnych praktycznie każdemu, kto za nią zapłacił. W desperacji musiała uciekać, skacząc z trzeciego piętra. Była to jedyna droga ucieczki” – podkreśla Radosław Malinowski. Przypomina, że HAART Kenya pomaga takim osobom. Proponuje im terapię i wspiera w powrocie do normalnego życia.

Minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek, którego wystąpienie zostało wyemitowane w trakcie konferencji, zwrócił uwagę, że „handel ludźmi to wielka zbrodnia czasów dzisiejszych”. „Handluje się migrantami, wyzyskując ich, zabierając od nich ostatnie pieniądze za przejazd do lepszego świata” – dodał.

Niekontrolowana migracja jest wykorzystywana przez handlarzy ludźmi i organizacje przestępcze. W trakcie kryzysu migracyjnego sprzed kilku lat 90 proc. kobiet, które próbowały dostać się do Europy kanałem libijskim, zostało zgwałconych. Na Bliskim Wschodzie chrześcijanki i jazydki były sprzedawane jako niewolnice seksualne i brutalnie wykorzystywane przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego.

„Siostry zakonne wykupywały jazydki i chrześcijanki z niewoli od terrorystów islamskich. Najmłodsza dziewczynka wykupiona z niewoli miała 6 lat” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Na współczesny handel ludźmi składają się trzy gałęzie: handel do niewolniczej pracy, niewolnictwo seksualne i handel na organy – dodaje ks. Paweł Antosiak z PKWP. „Szacuje się, że ok. 20 proc. światowych przeszczepów organów dokonuje się od osób, które zostały sprzedane czy uprowadzone” – wskazuje.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie, dostrzegając to, w jaki sposób niekontrolowana migracja jest wykorzystywana przez organizacje przestępcze, przestrzega, by nie pozwolić na wytyczenie nowego szlaku migracyjnego reżimowi na Białorusi. „Bądźmy mądrzy i nie powodujmy jeszcze większego nieszczęścia tych ludzi” – podkreśla ks. prof. Waldemar Cisło. Dodaje, że w czasie wielkiej fali migracyjnej, w Egipcie „znaleziono cmentarzyska ze szczątkami młodych ludzi, których organy pobrano”. „To często bezradni uchodźcy i migranci, którzy trafili w ręce mafii” – podsumowuje dyrektor sekcji polskiej PKWP.

Pomoc dla ofiar handlu ludźmi można przekazać poprzez SMS o treści „WOLNI” na nr 72405. Pełny zapis video z dzisiejszej konferencji prasowej jest dostępny pod linkiem: https://pap-mediaroom.pl/polityka-i-spoleczenstwo/konferencja-z-okazji-europejskiego-dnia-przeciwko-handlowi-ludzmi-i.

Biuro Prasowe PKWP Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW