Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Etiopia: Ludobójstwo w Tigray

„Sytuacja jest tutaj bardzo, bardzo zła…”

EtiopiaZdj. ACN International, Magdalena Wolnik / Krzyż w ubogim kościele, Etiopia.

Namierzanie młodych ludzi, masowe zabójstwa i powszechna przemoc seksualna - w tym gwałty na zakonnicach - to część ludobójstwa wymierzonego w Tigrajską grupę etniczną w północnej Etiopii – wynika z wiadomości przekazanych przez osobę powiązaną z Kościołem.

Źródło informacji, anonimowe ze względów bezpieczeństwa, powiedziało Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN International), że żołnierze z sąsiedniej Erytrei, którzy wkroczyli do kraju, aby wesprzeć etiopskie oddziały federalne, nadal dokonują rzezi cywilów:

„Wyraźnie widać, że jest to ludobójstwo przeciwko mieszkańcom Tigray. To nie są tylko walki; oni zabijają wszystkich - to jest oznaka ludobójstwa. Wielu ludzi ucieka z Tigray do Sudanu, a niektórzy z nich, zwłaszcza młodzi, uciekają, ponieważ są celem ataków. Młodzi ludzie są zabijani, nasze kobiety są maltretowane i molestowane seksualnie - to jest oznaka ludobójstwa sama w sobie”.

Nasz informator potwierdził tylko to, co na początku tego miesiąca stwierdził patriarcha Mathias, głowa Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Jasno opisał on wydarzenia, w tym gwałty na kobietach i bombardowania kościołów w regionie, jako ludobójstwo.

Źródło informacji PKWP opowiedziało również o aktach przemocy seksualnej, których ofiarami z rąk wojsk z sąsiedniej Erytrei padły tigrajskie kobiety, w tym zakonnice: „[Nasze krewne], nasze siostry, a nawet zakonnice zostały zgwałcone. Niektóre z nich musieliśmy zawieźć do szpitala. Kobiety i dziewczęta doświadczają innego rodzaju przemocy, o jakiej nigdy wcześniej nie słyszeliśmy, rzeczy, które są bardzo złe. Niektóre z miejsc, w których moglibyśmy uzyskać potrzebną pomoc, zostały zamknięte przez żołnierzy”.

W listopadzie ubiegłego roku, po tym jak premier Etiopii Abiy Ahmed wysłał wojska federalne, przy wsparciu wojsk z Erytrei, do walki z Ludowym Frontem Wyzwolenia Tigrayu, który oskarżył o przeprowadzenie nielegalnych wyborów, w regionie tym wybuchły krwawe walki.

Nasz informator powiedział: „Sytuacja, jak słyszeliście, jest tutaj bardzo, bardzo zła... Prawie 90% ludzi w Tigray to osoby przesiedlone. Ta wojna spowodowała ogromny kryzys humanitarny, objawiający się przytłaczającą liczbą zabójstw cywilów, wysiedleniem milionów, zniszczeniem fundamentów ekonomicznych i społecznych, bólem psychicznym i paniką... W tym względzie najbardziej dotknięte są matki w ciąży, dzieci, niepełnosprawni i starsi członkowie społeczeństwa”.

Podkreślił, że region rozpaczliwie potrzebuje międzynarodowego wsparcia: „Kościół dociera wszędzie i otwiera swoją pomocną dłoń. Pamiętam Pomoc Kościołowi w Potrzebie, pamiętam, że przez długi czas byliśmy partnerami, jesteście bardzo życzliwi. Obecny kryzys w Tigray jest nieporównywalny z żadnym kryzysem humanitarnym, jaki pamiętam”.

Pomoc PKWP dla Tigray obejmowała wsparcie w sytuacjach kryzysowych dla zakonnic i zakonników, a także stypendia mszalne. Od 2019 roku PKWP wsparło prawie 100 projektów w Etiopii, w tym budowę kaplic i klasztorów, formację katechistów oraz wsparcie dla transportu.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW