Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Ekumenizm w praktyce: katolicy i prawosławni wspólnie dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie

ekumenizmW ciągu ostatnich kilku dni delegacja Patriarchatu Moskiewskiego odwiedziła międzynarodową siedzibę Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN International), aby omówić wspólne kampanie pomocy na Bliskim Wschodzie.

W połowie lipca delegacja Patriarchatu Moskiewskiego odwiedziła międzynarodową siedzibę Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN), przedmiotem dyskusji był rozwój dalszych wspólnych projektów w Syrii i Iraku w odpowiedzi na apel papieża Franciszka i patriarchy Cyryla, który został skierowany do Kościołów w lutym 2016 r. podczas ich historycznego spotkania w Hawanie. Sercem tego przesłania była m.in. współpraca między dwoma Kościołami, aby pomóc potrzebującym chrześcijanom, zwłaszcza tym na Bliskim Wschodzie.

Delegacja z Moskwy składała się z sekretarza Departamentu Patriarchatu Moskiewskiego ds. Stosunków Zewnętrznych Kościoła (Hieromnich Stefan Igumonov), prorektora Instytutu Studiów Podyplomowych w Moskwie (Hieromnich Ioann Kopeikin) i Ekateriny Myazdrikowej, dyrektor funduszu pomocy „Poznanie” Patriarchatu Moskiewskiego, który pomaga syryjskim dzieciom dotkniętym skutkami wojny.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie od ponad 25 lat prowadzi dialog z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Wspólny projekt pomocy chrześcijanom na Bliskim Wschodzie wraz z Patriarchatem Moskiewskim został podjęty natychmiast po spotkaniu dwóch przywódców Kościoła. Współpraca w tej dziedzinie ma być teraz rozwijana. W tym kontekście Regina Lynch, dyrektor ds. Projektów w ACN, podkreśliła, że: „katolickie i rosyjskie Kościoły prawosławne mają wiele wspólnych problemów, z których najbardziej bolesne są te dot. chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w innych krajach, w których chrześcijanie są prześladowani”.

Hieromnich Stefan Igumonov zaznaczył, że: „Ta współpraca jest możliwa dzięki dobrej i produktywnej relacji z Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN), działamy razem w oparciu o prawdziwe zaufanie”. - Jesteśmy nie tylko partnerami, ale przyjaciółmi. Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspierało Patriarchat Moskiewski na różnych etapach swojej historii, ale możliwość realizacji wspólnych projektów także w innych częściach świata nie była wcześniej brana pod uwagę – dodał duchowny.

Sekretarza Departamentu Patriarchatu Moskiewskiego ds. Stosunków Zewnętrznych Kościoła uważa, że po historycznym spotkaniu papieża Franciszka i patriarchy Cyryla w Hawanie współpraca osiągnęła nowy wymiar. Według hieromnicha Igumonova jest to: „cud dany od Boga, że tak szybko udało się podjąć działania na rzecz Syrii. Jest to szybka odpowiedź na wezwanie przywódców kościelnych po ich spotkaniu w Hawanie”.

Dyskusje dot. wspólnych projektów będą kontynuowane. Istnieją plany inicjatyw, które mają służyć młodym ludziom w Syrii i Iraku w przyszłości, niezależnie od ich wyznania. Te wspólne działania mają być „bezpośrednim owocem spotkania papieża i patriarchy” - zadeklarowali przedstawiciele Patriarchatu Moskiewskiego i papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International).

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW