Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Egipt: Zamach na chrześcijan w Kairze

25 osób zginęło podczas ataku terrorystycznego niedaleko koptyjskiej katedry w Kairze.

Rano 11 grudnia w pobliżu koptyjskiej katedry w Kairze wybuchła bomba. W wyniku eksplozji zginęło 25 osób, a 50 odniosło rany. Wybuch nastąpił w małej kapliczce św. Piotra, która znajduje się niedaleko katedry. Podczas porannej mszy św. wierni, którzy przebywali w świątyni, usłyszeli wybuch i zobaczyli latające kawałki ciał ludzkich i krew, które pochodziły z prawej strony katedry – miejsca, gdzie generalnie przebywają kobiety podczas nabożeństw.

Kamel Hanna, naoczny świadek, powiedział, że co najmniej 10 kobiet zmarło na miejscu zdarzenia: „Mieliśmy się modlić, kiedy doszło do wybuchu. W tym czasie ja i moi koledzy przebywaliśmy na zewnątrz, ponieważ katedra była przepełniona wiernymi. Krew była wszędzie”. Na miejsce zdarzenia przybył minister spraw zagranicznych, Magdi Abdel – Ghaffar. Jak na razie nikt nie przyznał się do przeprowadzenia ataku.

Od dłuższego czasu dochodzi do ataków terrorystycznych w Egipcie. 9 grudnia, sześciu policjantów zginęło w pobliżu punktu kontrolnego. Sprawcami tych morderstw byli muzułmańscy fundamentaliści, którzy są powiązani z Bractwem Muzułmańskim. Niedaleko prowincji Synaj doszło do licznych zabójstw policjantów, osób cywilnych i chrześcijan z rąk islamskich fanatyków powiązanych z tzw. Państwem Islamskim.

Od wielu lat społeczność chrześcijan (która w Egipcie stanowi 10% całkowitej populacji) cierpi z powodu dyskryminacji i prześladowań na tle religijnym. Antychrześcijańskie incydenty nasiliły się po obaleniu byłego prezydenta Egiptu Mohamed'a Morsi'ego i przejęcia władzy przez generała Abdel'a Fattah Al Sissi. Morsi był przywódcą Bractwa Muzułmańskiego.

Atak terrorystyczny z 11 grudnia należy do najkrwawszych zamachów terrorystycznych wymierzonych w Koptów. 1 stycznia 2011 roku w Aleksandrii podczas obchodów Świąt Bożego Narodzenia doszło do ataku terrorystycznego, w którym zginęło 21 osób, a 70 odniosło rany.


Źródło: http://www.asianews.it/news-en/Terrorist-attack-near-the-Coptic-cathedral-in-Cairo.-At-least-25-dead-and-dozens-wounded-39371.html
Tłumaczenie: Marcin Rak


Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW