Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Egipt: Zabijanie chrześcijan trwa

Już 12 ofiar śmiertelnych i ponad 200 rannych - to wynik starć między muzułmanami a chrześcijanami w Egipcie.

Do rozruchów doszło wczoraj w jednej z dzielnic Kairu, gdzie pół tysiąca muzułmanów zaatakowało kościół św. Menasa należący do wspólnoty koptyjskiej. Do kolejnych zamieszek doszło tam również dzisiaj.

Agresorzy chcieli oswobodzić chrześcijankę rzekomo więzioną w świątyni dla przeszkodzenia jej w przejściu na islam. Świadkowie wydarzeń potwierdzają, że wobec chrześcijan użyto broni palnej oraz obrzucano ich koktajlami Mołotowa i kamieniami. Do Koptów strzelali salafici, będący skrajnymi fundamentalistami islamskimi. Muzułmanie spalili dwie świątynie chrześcijańskie. Dopiero wtedy siły wojskowe rozdzieliły strony konfliktu, aresztując 190 uczestników zajść. Zatrzymani staną przed trybunałami wojskowymi.

Do spokoju wezwał Egipcjan wielki mufti tego kraju. Ali Gomaa, zażądał od rady wojskowej, sprawującej władzę w kraju po obaleniu prezydenta Hosniego Mubaraka, by powstrzymała wszystkich zagrażających bezpieczeństwu publicznemu.

W ubiegły piątek egipscy salafici zorganizowali w Kairze manifestację poparcia dla zamordowanego przez wojska amerykańskie przywódcy Al-Kaidy. Śmierć Osamy bin Ladena w Pakistanie wywołała liczne protesty, które obróciły się przeciw wyznawcom Chrystusa nie tylko w Egipcie. Armia tego kraju oświadczyła, że potraktuje sprawców rozruchów jak bandytów i nie dopuści do eskalacji zamieszek. Zapowiedziano też areszty prowokatorów nawołujących do konfliktów międzyreligijnych. Egipt przeżywa kryzys gospodarczy wywołany odpływem turystów, podwyżkami cen żywności oraz kolosalnym bezrobociem. (RV)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW