Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Egipt: Sąd Wojskowy skazał trzech Koptów na pięć lat wiezienia. Muzułmanie niewinni

Sąd uniewinnił muzułmanów, którzy starli się z protestującymi Koptami 19 maja br. w Kairze domagającymi się ponownego otworzenia kościołów pw. Najświętszej Marii Panny oraz św. Abrahama w zachodniej dzielnicy Ain Shams.

Jednocześnie sąd skazał na pięć lat wiezienia trzech Koptów: Emada Ayyada, jego syna, Ayada Emad Ayada oraz Aymana Youssef Halima za rzekome posiadanie broni. Oprócz nich aresztowano jeszcze pięciu Koptów, w większości studentów w wyniku ataku muzułmanów na demonstrujących Koptów.

Trzech muzułmanów, którzy zostali zatrzymani za rzucanie kamieniami w policję zostało już wypuszczonych na wolność. Obrońca chrześcijan, Abraham Edward stwierdził: „Ten werdykt to poważna niesprawiedliwość". Mocno skrytykował tak wysoki wyrok za posiadanie przez Ayada Emad Ayada noża kieszonkowego, jego zdaniem, takie przewinienie zasługuje na karę co najwyżej sześciu miesięcy wiezienia w zawieszeniu, a nie pięciu lat pozbawienia wolności.

Jeszcze dziwniejsze są oskarżenia wobec dwóch pozostałych chrześcijan, bo nie dowiedziono w żaden sposób, jak rzekoma broń znalazła się w ich posiadaniu i czy rzeczywiście była ich. Obecni przy zatrzymywaniu chrześcijan, policjanci nie potrafili wytłumaczyć czy broń rzeczywiście została znaleziona przy chrześcijanach. Ponadto z tej broni nie został oddany ani jeden strzał.

Ta nadgorliwość sądu wojskowego dziwi. Szczególnie w kontekście całkowitej bierności władz w poszukiwaniu sprawców morderstw na Koptach. Do dziś nie postawiono przed sądem morderców dwóch chrześcijan, którzy ponieśli śmierć w połowie maja w wyniku ataku muzułmanów na pokojową demonstrację chrześcijan pod siedzibą państwowej telewizji w Kairze, która domagała się zapewnienia bezpieczeństwa po fali podpaleń kościołów w tym kraju. (AINA/PKWP/opr. TMK)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW