Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Egipt: "Przełamaliśmy lody".

EgiptSpotkanie papieża z wielkim imamem zostało bardzo pozytywnie ocenione w Egipcie.

Po spotkaniu papieża Franciszka z Wielkim Imamem sunickiego Uniwersytetu al-Azhar, Ahmedem al-Tayebem, które odbyło się w Watykanie, w Egipcie wzrosły nadzieje na zbliżenie chrześcijan i muzułmanów: „Wielki Imam Uniwersytetu al-Azhar po raz pierwszy w historii złożył wizytę papieżowi. Spotkanie przebiegło w bardzo serdecznej atmosferze, co było widoczne chociażby w mowie ciała uczestników. Ufamy, że wydarzenie to pomogło przełamać lody w relacjach między Watykanem a uniwersytetem al-Azhar”, stwierdził w wywiadzie udzielonym w środę dla Stowarzyszenia Papieskiego Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Rafic Greiche, rzecznik Kościoła katolickiego w Egipcie.  "Odnowienie oficjalnego dialogu, który został przerwany przez Uniwersytet al-Azhar w 2011 roku, nie zostało jeszcze głośno obwieszczone, ale to już tylko formalność. Jestem głęboko przekonany, że rozmowy zostaną wznowione”, dodaje egipski kapłan.

Najważniejsza islamska instytucja w Egipcie, która cieszy się ogromnym szacunkiem w całym świecie sunnickim, jednostronnie zawiesiła rozmowy bilateralne ze Stolicą Apostolską w roku 2011. Powodem, dla którego tak się stało, było wypowiedziane przez papieża Benedykta XVI kategoryczne wezwanie do respektowania wolności religijnej w Egipcie. Uniwersytet al-Azhar uznał to za ingerencję w wewnętrzne sprawy państwa egipskiego. Wypowiedź papieża dotyczyła krwawego ataku na jeden z kościołów koptyjskich w Aleksandrii, który miał miejsce w Nowy Rok 2011. W wyniku tego aktu agresji wiele osób poniosło śmierć oraz zostało rannych.

Ksiądz Rafic podkreślał pozytywną reakcję mediów odnośnie do tego spotkania: „Spotkanie między papieżem a imamem było główną wiadomością w telewizji. Trafiło też na pierwsze strony gazet. Ogólnie wszelkie komentarze miały bardzo pozytywy wydźwięk”. Rzecznik Kościoła egipskiego dodał następnie, że wydarzenie to ma wymiar nie tylko międzyreligijny, ale także ekumeniczny: „Głowa Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego – papież Tawardos II, wielokrotnie zachęcał Wielkiego Imama do podjęcia dialogu z Kościołem katolickim. Takie spotkanie jak to oraz wznowienie rozmów dodatnio oddziałuje na relacje między muzułmanami i wszystkimi chrześcijanami.”

Ksiądz Rafic podkreślił, że pod przewodnictwem Wielkiego Imama Uniwersytet al-Azhar dokłada wszelkich starań, by zreformować podręczniki, z których korzysta się w szkole oraz placówkach szkolnictwa wyższego, nad którymi sprawuje kontrolę: „Starają się mówić do nas, chrześcijan, innym językiem. Ale i tak wciąż pozostaje dużo do zrobienia. Jest to proces, który potrwa jeszcze wiele lat. Jednak czymś znacznie ważniejszym niż modyfikacja podręczników będzie zmiana mentalności imamów”, podkreśla egipski duchowny.

Ksiądz Rafic zaznaczył ponadto, że sytuacja chrześcijan w Egipcie znacząco się poprawiła, odkąd odwołano z urzędu prezydenta Mohammeda Morsiego z Bractwa Muzułmańskiego, co miało miejsce w lipcu 2013: „Nie ma porównania między dniem dzisiejszym a sytuacją, która panowała w czasie rządów Bractwa Muzułmańskiego. W chwili obecnej stosunki łączące przywódców religijnych oraz przedstawicieli władz świeckich są naprawdę dobre, choć oczywiście nadal są pewne trudności. Jednak mam wrażenie, że muzułmanie nabywają coraz większej świadomości odnośnie do naszego położenia. Dla nas najpilniejszą kwestią jest możliwość budowania kościołów, która niestety aż do dziś podlega mocnym restrykcjom”, stwierdził kapłan grekokatolicki.

Pięć kościołów przedłożyło parlamentowi projekt ustawy, o co poprosił nas Prezydent Sisi. Mamy nadzieję, że podczas obecnego posiedzenia parlamentu projekt ten zostanie rozpatrzony oraz zatwierdzony do października. Nigdy dotąd nie mieliśmy w parlamencie tak wielu chrześcijan, a także tak licznych muzułmanów, będących po naszej stronie. Będą się nam sprzeciwiać salafici, ale nie ma ich aż tak dużo. Dlatego jestem dobrej myśli”.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie od wielu lat pomaga Kościołowi w Egipcie. Oprócz realizowania licznych projektów duszpasterskich wspiera go także w budowaniu kościołów.

Autor: Oliver Maksan

Tłumaczenie: Dominik Jemielita






Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW