Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Egipt: Policja chroniła atakujących

Po atakach dokonanych w czasie chrześcijańskiego pogrzebu w katedrze św. Marka w Kairze przedstawiciele Kościoła katolickiego w Egipcie wnoszą poważne oskarżenia przeciwko władzom egipskim.

W wywiadzie udzielonym międzynarodowej organizacji dobroczynności katolickiej PKWP o. Rafik Greiche, odpowiedzialny za kontakt z mediami z ramienia konferencji katolickiego episkopatu egipskiego oświadczył: „Gdy wybuchły poważne zamieszki na tle międzywyznaniowym 6 kwietnia w Chusus i gdy czterech chrześcijan poniosło śmierć, fundamentaliści islamscy zagrozili, że zaatakują kościół w Chusus, jeśli odbędzie się ceremonia pogrzebowa ku czci zmarłych. Pogrzeb został więc przeniesiony do katedry w Kairze. W tych okolicznościach policja powinna zostać powiadomiona. Dlaczego zatem nie było policji przed katedrą? Pojawiła się dopiero dwie godziny później, żeby udzielić ochrony atakującym".

7 kwietnia siedziba koptyjskiego patriarchatu prawosławnego stała się widownią nadużyć wobec koptyjskich chrześcijan, którzy uczestniczyli w Chusus, niedaleko Kairu, w pochówku ich współwyznawców zabitych w przeddzień. Nieznani sprawcy zaatakowali kondukt pogrzebowy kamieniami i koktajlem Mołotowa, zadając śmierć czterem osobom i raniąc ponad 90 osób. W wywiadzie dla Pomoc Kościołowi w Potrzebie koptyjski biskup katolicki z Assiout, J.E. Kyrillos William Samaan, potępił ataki : « Nikt nie mógłby nigdy się spodziewać, że ktokolwiek zaatakowałby tak ważny symbol dla wszystkich Egipcjan, jaki stanowi katedra św. Marka w Kairze. To szokujące. Mimo wszystko, nie dowiemy się prawdziwych przyczyn tego ataku".

Kilka godzin po napadzie prezydent egipski Mohamed Morsi, członek Bractwa Muzułmańskiego, wyraził w rozmowie telefonicznej swoją solidarność z prawosławnym patriarchą koptyjskim, Jego Świątobliwością Tawadros II (Teodor). W tej materii o. Greiche stawia następujące pytanie: „Co uczynił prezydent, aby ochronić chrześcijan?" Według niego, solidarność i sympatia umiarkowanych muzułmanów dodają otuchy: „Wszyscy nasi muzułmańscy przyjaciele mówią, ze wstydzą się z powodu tych wydarzeń. Ostatnio pojechałem na uniwersytet Al-Azhar, który jest główną instytucja sunnicką (sunnitów). Szejkowie, z którymi utrzymujemy kontakt, zapewnili nas, że te napaści nie były zgodne z nauką islamu". O. Greiche mówi dalej: „Jesteśmy w stałym kontakcie z Kościołem protestanckim i prawosławnym. Znajdujemy wiele punktów zbieżnych. To jest prawdziwe błogosławieństwo".

Według opinii o. Greiche, można zaobserwować zbliżenie między koptyjskim Kościołem prawosławnym i katolickim od czasu wyboru Jego Świątobliwości Tawadrosa II z początkiem listopada 2012 na nowego prawosławnego patriarchę koptyjskiego, co jest dość wymowne: „Atmosfera między Koptami katolickimi a prawosławnymi całkowicie się zmieniła. Tawadros jest osobą bardzo otwartą. Na przykład uczestniczył w intronizacji Jego Świątobliwości Ibrahima Izaaka Sidraka, nowego koptyjskiego patriarchy katolickiego. Tego nigdy dotąd nie było. Ale szczególną niespodzianką jest fakt, że papież koptyjski chce udać się z wizyta do papieża rzymskiego. Coś się naprawdę zmieniło na tej płaszczyźnie. »


PKWP (tł. s. A. Duda/Ch. Wieslo)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW