Egipt: Patriarcha: Historyczna szansa w momencie ważnych przemian. Jakie są jednak plany Bractwa Muzułmańskiego?
26 lut 2011Przywódca katolickich Koptów w Egipcie mówi o „historycznej szansie” dla ludzi, opisując sytuacje kraju będącego bardzo blisko zrealizowania „snu” o demokratycznym systemie. Jeżeli Bractwo Muzułmańskie będzie chciało wprowadzić prawo szariatu, społeczeństwo egipskie tego nie zaakceptuje.
Kardynał Antonios Naguib, Patriarcha Aleksandrii, jest pełen nadziei wobec tymczasowego rządu junty woskowej, który ustanowiono po ustąpieniu 11 lutego prezydenta Hosni Mubaraka, sprawującego przez ponad 30 lat autokratyczną władze w Egipcie. Sygnalizując swoje poparcie dla pierwszych deklaracji wydanych przez administrację zastępującą obalonego Mubaraka, Patriarcha Naguib podkreślił wagę zaangażowania nowej władzy w tworzenie cywilnego rządu. Podczas rozmowy przeprowadzonej w Aleksandrii przez przedstawiciela organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, patriarcha Naguib powiedział: „Od dawna mieliśmy nadzieję na dążenie w kierunku cywilnego, demokratycznego rządu, zamiast do religijnego czy militarnego – to było nasze marzenie”.
Patriarcha podkreślił zobowiązanie nowego rządu do przeprowadzenia wyborów. W kraju mieszka 200.000 katolickich Koptów i około 8 milionów Koptów (ortodoksów). Patriarcha zapowiedział, że będzie zachęcać członków Kościoła koptyjskiego do uczestnictwa w wyborach. Będzie to stanowić dla nich historyczną szansę. Wyraził również poparcie dla ostatnich zmian politycznych zachodzących w Egipcie. Koptyjscy biskupi witali z zadowoleniem odejście Mubaraka. Dodał, że muzułmanie i chrześcijanie zjednoczyli się w walce o zmianę. Biskup Antonios Mina z Gizy, powiedział: „Przez ostatnie kilka dekad doskwierał nam brak wolności. To było nieludzkie. Jesteśmy zadowoleni z powodu tego, co zaszło, ponieważ daje to nam szansę na świeży start”.
Z kolei biskup Ibrahim Sidrak z diecezji Minya w wypowiedzi dla organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie stwierdził: „Mubarak i jego rząd nie rozumieli potrzeby zmian, która pojawiła się co najmniej przed pięcioma laty. Sytuacja, w której się znajdujemy jest przełomowa w wielu wymiarach – politycznym i społecznym”.
Zarówno biskupi jak i patriarcha akcentowali, że najważniejszym celem nowego rządu będzie zapewnienie bezpieczeństwa oraz odpowiedź na ogromne problemy społeczne. Patriarcha Naguib odnosząc się do tej kwestii dodał: „Problemy są tak ogromne i jest ich tak dużo, że nie da się ich rozwiązać natychmiast. To będzie wymagało czasu. Nasz kraj nie posiada niewyczerpanych zasobów umożliwiających natychmiastowe polepszenie jakości życia”.
Patriarcha Naguib zbagatelizował też obawy, że niepewna sytuacja polityczna doprowadzi do dojścia do władzy ekstremistów czy ruchów politycznych takich jak Bractwo Muzułmańskie.
Podsumował: „Jeżeli Bractwo Muzułmańskie dojdzie do władzy w ramach społeczeństwa demokratycznego z klarownym programem, zostaną powitani jak każde inne ugrupowanie.
Jednakże jeżeli chcą zmienić Egipt w państwo religijne z prawem szariatu to wydaje mi się, że nie tylko chrześcijanie, ale co najmniej polowa społeczeństwa nie zaakceptuje takiego systemu”. (PKWP/tłum. Helena Bulińska)