Egipt – „Nie możemy się doczekać na spotkanie z papieżem Franciszkiem!”
17 lip 2013Ponad 100 młodych ludzi z Egiptu jedzie na Światowe Dni Młodzieży do Brazylii. Pomoc Kościołowi w Potrzebie pomogło wielu z nich wziąć udział w tym wydarzeniu.
„Kochaliśmy papieża Benedykta. Zrobił wiele dla nas, chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Czujemy się blisko papieża Franciszka, bo również pochodzi z kraju rozwijającego się, tak jak my. Cieszymy się na spotkanie z nim w Rio de Janeiro „. Tymi słowami młody Egipcjanin, Michael Dawud wyraża nastroje wielu chrześcijan na Bliskim Wschodzie. 30-letni ekspert w dziedzinie IT z Fajum, położonego na południe od Kairu, wybiera się wraz z ponad 100 innymi młodymi Egipcjanami w wieku od 18 do 32 lat na Światowe Dni Młodzieży do Rio. „Jesteśmy reprezentantami Egiptu. Wiele osób nie wie, że istnieją jeszcze chrześcijanie na Bliskim Wschodzie. Ale chcemy pokazać naszym braciom i siostrom, że Kościół tutaj jest wciąż bardzo żywy i młody, choć jesteśmy obecni na tym terenie już 2000 lat”.
Ci młodzi Egipcjanie przygotowują się duchowo do tego wyjazdu od kilku tygodni. Centralnym tematem spotkania z Papieżem są słowa pochodzące z Pisma św. – „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. Michael był odpowiedzialny za przygotowanie młodych osób z koptyjskiego Kościoła Katolickiego. „Pewnego razu nasz patriarcha Ibrahim odwiedził nas i udzielił nam swojego błogosławieństwa na wyjazd”, mówi z dumą. 13 młodych ludzi będzie reprezentowało koptyjski kościół katolicki w Rio. Resztę egipskiej grupy będzie stanowiła młodzież należąca do innych wspólnot katolickich. Przed bezpośrednią podróżą do Rio, na spotkanie z Papieżem, zatrzymają się na nocleg w Sao Paulo. Michael bardzo chce poznać nieznaną sobie kulturę Brazylii i ludzi, których tam spotka. „Nie stać nas, aby odbywać taką podróż co tydzień. Dla wielu z nas jest to pierwsza okazja wyjazdu poza Egipt. Wszyscy są naprawdę podekscytowani. Jestem pewien, że Brazylia jest bardzo różna od Egiptu. Sądzę jednak, że jednocześnie jest to bardzo radosna kultura”.
Siostra Josefina da Rocha, misjonarka z Brazylii, który mieszka w Egipcie od wielu lat, będzie towarzyszyła młodym ludziom z Egiptu. Jej zdaniem „podróż ta pomoże naładować duchowe akumulatory naszych młodych chrześcijan. Ważne jest również dla nich, aby poznali innych młodych ludzi z Bliskiego Wschodu. Niech widzą, że nie są sami na tym terenie i mogą podzielić się swoimi problemami z młodymi pochodzącymi z Libanu, Jordanii, Izraela i Palestyny, którzy również będą tam obecni. Oni wszyscy wiedzą jak żyć wiarą, jako mniejszość w islamskim środowisku. Będziemy się z nimi często spotykać, ponieważ organizowanych jest wiele spotkań w ramach poszczególnych grup językowych… „
Międzynarodowa katolicka organizacja charytatywna, Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) pomogła wielu takim młodym ludziom z całego Bliskiego Wschodu. Oprócz młodych Egipcjan będzie w tym Spotkaniu uczestniczyć młodzież z Libanu i Iraku, którym również pomogła PKWP. Kościół maronicki w Rio de Janeiro będzie jednym z głównych miejsc, gdzie zatrzymają się młodzi arabscy chrześcijanie podczas pobytu w Brazylii. „Obrzędy maronickie są bardzo podobne do koptyjskich. Więc nasza młodzież może czuć się w środku Rio jak w domu ” mówi siostra Josefina.
Uważa ona, że jednym z najważniejszych aspektów podróży będzie doświadczenie bycia częścią Kościoła powszechnego. „Młodzi pochodzący z regionów, które są kolebką chrześcijaństwa mogą dać chrześcijanom pochodzącym z innych krajów świadectwo swojej żywej wiary. Jednocześnie zobaczą, że nie są sami i że są zjednoczeni z Kościołem prawdziwie uniwersalnym. To doświadczenie wzmocni ich wiarę i doda im odwagi”.
Michael w pełni zgadza się z siostrą Josefiną. Martwi się tym, co aktualnie dzieje się w jego kraju. Ale nie jest przygnębiony. „W tej chwili nie jest łatwo żyć w Egipcie. Ale jako Egipcjanin i chrześcijanin chcę mieć swój udział w odbudowie naszego kraju. Moja wiara pomaga mi w tym bardzo. Mam nadzieję, że zostanie ona pogłębiona podczas mojego pobytu w Brazylii”.
PKWP przekazała łącznie 217 186 euro na pomoc dla młodych ludzi, którzy wezmą udział w Światowym Dniu Młodzieży w Rio de Janeiro w 2013 r.
PKWP/Oliver Maksan
(tł. W. Knapik)