Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Egipt: Morderstwo przy katedrze

Dyrektor Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Wielka Brytania) przekazał informacje z pierwszej ręki na temat masowych protestów, jakie miały miejsce w ubiegły weekend w Egipcie - w czasie których obok katolickiej katedry obrządku koptyjskiego w Asjut zginęły co najmniej trzy osoby.

Przekazując wezwanie od dwóch biskupów o modlitwę i o pokój, Neville Kyrke-Smith opisał sytuację w mieście Asjut, leżącym nad Nilem w Górnym Egipcie, które zostało sparaliżowane przez masowe protesty.

Kyrke-Smith powiedział: "Opuściłem to miasto w nocy (Niedziela 30 czerwca), gdzie miało miejsce wiele protestów na ulicach a ludzie doświadczyli wielu aktów przemocy".

"Niestety, dowiedziałem się od biskupa Kyrillos z Asjut, u którego się zatrzymałem, że co najmniej trzy osoby zginęły, a być może nawet cztery lub pięć, gdy kilku motocyklistów przejechało obok demonstrantów protestujących przeciwko prezydentowi Mursi i w pewnym momencie otworzyli oni ogień w kierunku tłumu. Atak miał miejsce w pobliżu katolickiej katedry obrządku koptyjskiego p.w. Matki Bożej Wybawienia.

W ostatni weekend przez cały kraj przetoczyła się fala protestów w pierwszą rocznicę objęcia rządów przez Mohammeda Mursi, który został pierwszym w kraju islamskim prezydentem.

Jak ocenia się, w samym tylko Asjut protestowało do 50 tys. ludzi, a w całym kraju liczba protestujących doszła do siedmiu mln. Petycja sprzeciwiająca się rządom prezydenta Mursi i wzywająca do przedterminowych wyborów prezydenckich została podpisana przez około 20 mln ludzi, przewyższając liczbę głosów oddanych na niego w zeszłorocznych wyborach prezydenckich.

Kyrke-Smith przekazał apel biskupa Kyrillos, aby modlić się za wspólnotę chrześcijańską w kraju, który jest widownią krwawych protestów.

Ks. Biskup powiedział: "Jesteśmy tutaj, aby służyć wszystkim ludziom i prosimy naszych przyjaciół z Pomocy Kościołowi w Potrzebie o modlitwę za nas. Wierzymy w Chrystusa, kochamy Chrystusa i ufamy, że Chrystus pomoże nam - i dlatego bardzo jesteśmy wdzięczni za każdą modlitwę naszych przyjaciół".

Z kolei, w rozmowie z biskupem Johannesem Zakaria w Luksorze (poniedziałek 1 lipca) Kyrke-Smith został poproszony, aby przekazać wiadomość, że Kościół modli się o pokój dla wszystkich obywateli Egiptu, niezależnie od ich wyznania. "Modlimy się za wszystkich. Nie jesteśmy przeciwko muzułmanom, jesteśmy otwarci na każdą osobę. Muzułmanie są moimi przyjaciółmi i modlimy się za wszystkich ludzi w Egipcie, modlimy się za naszych braci i siostry, abyśmy mogli żyć w pokoju i zgodnie z naszą wiarą". Jednocześnie zwrócił się do dobroczyńców związanych z PKWP: "Ufamy, że wy, nasi przyjaciele i dobroczyńcy, będziecie nadal modlić się za nas. My modlimy się w tym czasie ciągłego niepokoju za wszystkich mieszkańców Egiptu, o przetrwanie w czasie tej drugiej rewolucji i modlimy się o to, by nie było już więcej rozlewu krwi i przemocy."

PKWP (tł. W. Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW