Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Egipt: Islamiści grożą atakami na Święta Bożego Narodzenia. Muzułmańscy przywódcy: będziemy bronić kościołów razem z chrześcijanami

EgiptProfesor Nosseir wezwał chrześcijan i muzułmanów, aby wspólnie bronili kościołów przed jakimkolwiek zagrożeniem, tak, aby chrześcijanie w Egipcie mogli spokojnie obchodzić swoje liturgiczne Święta Bożego Narodzenia.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, w Egipcie wraz ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia internet stał się siłą napędową ataków i gróźb skierowanych przeciwko miejscowym społecznościom chrześcijan. Strony internetowe prowadzone przez islamistów ostrzegają muzułmanów przed uczestnictwem, nawet pośrednim, w obchodach Świąt Bożego Narodzenia i grożą tym muzułmanom, którzy swoim chrześcijańskim sąsiadom składają świąteczne życzenia. Na blogach islamistów zamieszczane są groźby śmierci i podburzenia do organizacji ataków na kościoły podczas uroczystości Świąt Bożego Narodzenia Te groźby wymierzone są w chrześcijańskie społeczności w Minya, Aleksandrii i Fayyum, gdzie grupy islamskich fundamentalistów, które powiązane są z Salafitami i Bractwem Muzułmańskim, są silne. Tym razem powaga tych gróźb jest właściwie rozpatrywana. Muzułmańscy uczeni odrzucają i potępiają groźby i dyktat przeciwko chrześcijanom. Wśród wielu osób nauki jest Amna Nosseir, profesor z dziedzin religii i filozofii i dyrektor fakultetu nauk islamskich na uniwersytecie al-Azhar. Profesor mocno potępił antychrześcijańskie slogany i zastraszenia pod adresem chrześcijan twierdząc, że osoby, które je głoszą są zdrajcami autentycznego islamu. Profesor Nosseir wezwał chrześcijan i muzułmanów, aby wspólnie bronili kościołów przed jakimkolwiek zagrożeniem, tak, aby chrześcijanie w Egipcie mogli spokojnie obchodzić swoje liturgiczne Święta Bożego Narodzenia.

Nawet Fawzi al-Zafzaf, były przewodniczący Dożywotniego Komitetu uniwersytetu al-Azhar, który zajmował się dialogiem ze Stolicą Apostolską, powiedział, że podburzanie do nienawiści religijnej pochodzi ze strony „wrogów ojczyzny”, którzy zaprzeczają prawdziwemu Islamowi. Fawzi al-Zafzaf poprosił o zapewnienie właściwej ochrony chrześcijanom i wszczęcie śledztwa w celu wykrycia sprawców tych gróźb.

„Gróźb i szykan doświadczamy od lat, ale straramy się żyć ze spokojem przez dni, które dzielą nas od Świąt Bożego Narodzenia. Nie czujemy się zastraszeni. Także wiele złych i fanatycznych ataków pod naszym adresem sprawia, że wielu szczerych muzułmanów na nie reaguje. Paradoksalnie jest to pozytywny rezultat tych gróźb. Od wielu lat fanatyczny prąd wykorzystywał odpowiedzialność i milczenie innych”- powiedział w wywiadzie dla agencji informacyjnej Fides.org biskup Anba Antonios Aziz Mina, Koptyjsko-Katolicki biskup diecezji Guizeh.

Fides

Tł. z j.ang. na j.pol.: mgr Marcin Rak

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW