Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Egipt: Gdy islam staje się polityką, automatycznie przekształca się w dyktaturę

W sytuacji kryzysu w swoim kraju, ks. Greiche, odpowiedzialny za kontakt z mediami ze strony konferencji episkopatu biskupów katolickich, zaprosił rządy europejskie do wywarcia nacisku na władze Kairu.

Twierdzi w rozmowie z przedstawicielem Pomocy Kościołowi w Potrzebie: „Wspólnota europejska powinna dać do zrozumienia prezydentowi Mursi i jego rządowi, że muszą szanować prawa człowieka. Oddziały milicji Bractwa Muzułmańskiego zagroziły ludziom, którzy wyrażali drogą pokojową sprzeciw wobec polityki prezydenta. To jest tak samo nie do zaakceptowania jak projekt przyszłej Konstytucji egipskiej".

Ks. Greiche odwołuje się do konstytucyjnego projektu, który ma być tematem referendum, do jakiego prezydent Mursi chce wezwać lud egipski 15 grudnia. Manifestacje o szerokim zasięgu, jakie mają obecnie miejsce w Egipcie, są skierowanie m.in. przeciwko temu projektowi. Aby zaprotestować przeciwko tendencjom islamistycznym, przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich, podobnie jak partia liberalna, już w listopadzie wycofały się z komitetu mającego zredagować nową Konstytucję.

Pozostali członkowie owego komitetu przyjęli jednak projekt 30 listopada podczas sesji nocnej. Ks. Greiche mówi dalej: „To po prostu nie było poprawne, wypuścić tak ważny tekst bez żadnej formy obrad i podać go do ogólnego zatwierdzenia bez wcześniejszej publicznej debaty".

Ks. Greiche nie był jednak zaskoczony kierunkiem, jaki obiera projekt konstytucyjny. „Gdy islam staje się polityką, automatycznie przekształca się w dyktaturę. Wprowadzenie prawa szariatu w jego najbardziej fundamentalnej formie staje się wówczas oczywistym zagrożeniem. A to nie dotyczy jedynie nas, chrześcijan z Egiptu, ale obchodzi wszystkich Egipcjan, którzy pragną wolności i sprawiedliwości". Cała seria artykułów konstytucji została ułożona w sposób tak dwuznaczny, aby możliwa była interpretacja fundamentalistyczna.

Zapytany o ewentualne możliwe rozwiązania kryzysu wstrząsającego Egiptem, ks. Greiche wyjaśnia: „Jeśli prezydent posiada jeszcze trochę rozumu, powinien nawiązać prawdziwy dialog z wszystkimi ugrupowaniami politycznymi kraju. Nie potrzebujemy negocjacji „dla oka". Wszelkie propozycje, jakie poczyniono dotychczas, były jedynie grą. Mimo to Kościół katolicki w Egipcie, liczący ok. 250 tys. wiernych, nie chce wzywać swoich członków do bojkotowania referendum. „Oczywiście, nie mówimy ludziom, co maja robić. Ale na pewno nie zachęcamy ich, by głosowali za projektem Konstytucji".

PKWP, Oliver Maksan

(tł. s. A. Duda)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW