Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Egipt: "Egipt potrzebuje chrześcijańskiego świadectwa"

"Dla Egiptu, chrześcijanie są niezbędną siłą. Mogą oni przyczynić się do otwarcia kraju". Tymi słowami koptyjski katolicki biskup z Assiut, Kyrillos William Samaan, potwierdził znaczenie chrześcijan w przekształceniach, jakie dokonują się w Egipcie.

Od połowy lutego biskup Kyrillos zastępuje ciężko chorego patriarchę Aleksandrii z siedzibą w Kairze, kardynała Antoniosa Naguiba, który stoi na czele Koptyjskiego Kościoła Katolickiego. Mimo, że sytuacja chrześcijan pozostaje niepewna w związku z wyborem byłego rzecznika Bractwa Muzułmańskiego, Mohameda Mursi na nowego prezydenta Egiptu, biskup podkreślił, że bardzo pozytywne jest to, że prezydent bezpośrednio odniósł się do chrześcijan w swoim pierwszym przemówieniu. Istnieją jednak pewne obawy, ponieważ w przeszłości obietnice nieraz były już łamane, stąd nadzieje równoważone są przez obawy. "Niemniej Kościół zachęca wiernych do pozostania w kraju i do pomocy w odbudowie Egiptu", podkreślił biskup Kyrillos podczas wizyty w siedzibie PKWP.

Chrześcijanie w Egipcie są obywatelami drugiej kategorii. Dyskryminacja jest częścią ich codziennego życia. Ostatnia przemiana ustrojowa nie zmieniła tego podstawowego faktu. Nadal powtarzają się ataki muzułmanów na chrześcijan. Obelgi rzucane pod ich adresem są na porządku dziennym. Chrześcijanie nie czują się naprawdę bezpieczni i wolni. W rezultacie, wielu ludzi, w szczególności młodych, chce opuścić swoją ojczyznę. Mówią, że nie mają tutaj żadnych szans rozwoju. Ale pomoc i solidarność z zagranicy może dać im nowe perspektywy. Dlatego podczas swojej wizyty biskup Kyrillos podziękował PKWP za jej stałe zaangażowanie w sprawy Egiptu. Przez wiele lat organizacja charytatywna wspiera realizowane nad Nilem projekty, które służą szkoleniom i edukacji, dialogowi i pojednaniu. Na przykład w Tema, małym miasteczku odległym o jakieś 400 km na południe od Kairu, PKWP pomogła sfinansować budowę nowego, wielopiętrowego centrum duszpasterskiego. Nowy obiekt wzmocnił miejscową wspólnotę chrześcijańską i doprowadził do trwałej poprawy jej sytuacji. Biskup Kyrillos dodał: "Chrześcijańskie świadectwo jest ważne. Nasze duszpasterskie i społeczne inicjatywy świadczą o podstawowych wartościach, jakie niosą ze sobą chrześcijanie". Dla przykładu: przekazywanie szacunku dla innych, gotowość do podejmowania odpowiedzialności za innych i życie razem w pokoju.

PKWP/ tł. W. Kanpik

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW