Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Egipt: Chrześcijanie żyją w strachu obawiając się ataków islamskich bojówkarzy

Chociaż prawie miesiąc upłynął po fali ataków na kościoły w Egipcie to chrześcijanie w prowincji Minya, która najbardziej ucierpiała w wyniku ataków islamistów, nadal żyją w strachu. Mówiąc reporterom o tym co wydarzyło się w ostatnim miesiącu chrześcijanie narażają się na odwet ze strony fanatycznych muzułmanów.

Chrześcijański aktywista Adel Shafiq pokazał dla wiadomości CBN pozostałości klasztoru Najświętszej Maryi Panny w mieście Dalga. Wśród ruin znajdują się zwęglone i święte kości zmarłych mnichów, które zostały zniszczone przez wściekłych zwolenników obalonego prezydenta Mohameda Mursi'ego. Starożytne drzwi klasztoru zniszczono, a okoliczne kościoły spłonęły.

„Nie mamy żadnego kościoła, w którym moglibyśmy się modlić. Nadal sprzątamy cztery kościoły w obrębie naszego terenu, ale w żadnym z nich nie możemy się modlić"- powiedział Shafiq.

Anglikański kościół w wiosce Minya w prowincji Mallawi był jednym ze 130 kościołów i instytucji kościelnych, które zaatakowano. Strażnik kościoła Ishaak Sadek Sheounda powiedział, że islamscy bojówkarze obezwładnili go. „Kościół był otoczony ze wszystkich stron, a otaczający go bojówkarze byli uzbrojeni. Było ich co najmniej tysiąc"- wspomina ochroniarz.

Chrześcijanka Janet Wadie opisała co się stało, kiedy islamiści zaatakowali jej dom 13 sierpnia bieżącego roku. „Rzucali w nas koktajlami mołotowa, które spaliły nasz balkon. Sąsiedzi próbowali pomóc nam w gaszeniu pożaru, ale przestraszyli się i uciekli"- powiedziała Janet Wadie.

W mieście Dalga mieszka ponad 20 000 chrześcijan. Miasto pozostaje poza kontrolą rządu tymczasowego w Egipcie odkąd islamiści wypędzili z niego policję 3 lipca. Tego samego dnia były prezydent Mursi został usunięty ze stanowiska prezydenta Egiptu. Rząd tymczasowy Egiptu mianował nowego szefa policji i obiecał wysłać posiłki w celu ochrony chrześcijan. Jednakże wielu chrześcijan w mieście Dalga i w całym południowym Egipcie żyje w strachu, gdyż nowa fala ataków przeciwko nim może nastąpić w każdym momencie.

CBN News World

Tłumaczenie: mgr Marcin Rak

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW