Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Egipt: Chrześcijanie żyją na granicy wytrzymałości.

Chrześcijanie w Egipcie, pomimo zmiany władzy, wciąż nie mogą być spokojni o swoje bezpieczeństwo. Fanatycy islamscy nie dają o sobie zapomnieć.

New York Times donosi, że chrześcijanie w Egipcie żyją pod „wielką presją”. Latem tego roku doszło do wielu ataków na chrześcijan, a wiele społeczności wyznawców Chrystusa doświadcza trudności z powodu braku zgody na wybudowanie kościoła.

W prowincji Minya Koptowie nadal cierpią z powodu przemocy i upokorzeń. Domy należące do chrześcijan są podpalane, Koptowie padają ofiarą ataków na ulicy, a sprośne graffiti jest malowane na murach kościołów. Według New York Times w ciągu ostatnich trzech lat doszło do 37 ataków na chrześcijan w Egipcie.

W maju bieżącego roku w Minya Koptyjska starsza pani została rozebrana do naga na widok publiczny przez kilku muzułmanów. Przyczyną tego incydentu była plotka, że jej syn ma romans z muzułmańską kobietą. Policja wypuściła na wolność sprawców tego incydentu z powodu „braku dowodów”.

„Jesteśmy na granicy wytrzymałości. Ludzie nie mogą już znieść tej sytuacji. Po tym incydencie, kiedy chrześcijanka została rozebrana na widok publiczny nie możemy milczeć. Tym, co najbardziej rozzłościło chrześcijan jest fakt, że władze zaprzeczyły, że ten incydent dokonali muzułmanie. Każdy sprawca ataków na chrześcijan jest wypuszczany na wolność. Żaden ze sprawców nie poniósł zasłużonej kary. Taki stan rzeczy naprawdę zasmuca wszystkich chrześcijan w Egipcie” - twierdzi biskup Minya Makarios.

New York Times donosi, że do ataków na chrześcijan doszło po obaleniu prezydenta Mohammed'a Morsi'ego w 2013. Chrześcijanie są napiętnowani przez muzułmanów dlatego, że nie okazali entuzjazmu dla wyżej wymienionego prezydenta i wspierali zamach stanu.

Chrześcijanie w Egipcie skarżą się także na liczne utrudnienia w uzyskaniu dokumentów potrzebnych do budowy nowych kościołów. Tylko w samym biskupstwie Minya jest tylko 100 kościołów, a w 150 wioskach, gdzie mieszkają chrześcijanie, nie ma żadnej świątyni. W ostatnim czasie udało się wybudować tylko kilka kościołów.

Tłumaczenie z j.ang. na j.pol.: Marcin Rak

Źródło:https://www.worldwatchmonitor.org/search/?q=Egypt&k=1

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW