Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Egipt: Chrześcijanie to nadzieja dla kraju

Cierpiący chrześcijanie w Egipcie są głównym beneficjentem ostatniej transzy płatności w ramach pomocy ze strony wiodącej organizacji charytatywnej PKWP, która wspiera represjonowanych za wiarę.

Biuro Pomocy Kościołowi w Potrzebie w Wielkiej Brytanii ogłosiło pięć projektów dla Egiptu w, zebranych w pakiet programów, kierowanych do wspólnot katolickich, poczynając od Indii a kończąc na Ugandzie. W Egipcie, PKWP przewiduje przekazać pieniądze dla sióstr pracujących w diecezji Assiut, gdzie są prowadzone ośrodki wychowania w duchu chrześcijańskim oraz dla przychodni medycznych w niektórych z najbiedniejszych części Górnego Egiptu, na południe od Kairu. Również w Górnym Egipcie, PKWP Wielka Brytania pomaga w szkoleniu 15 kleryków z diecezji Minya, gdzie jest najwięcej powołań do stanu duchownego, a którzy uczą się w seminarium Leona Wielkiego, na przedmieściach Kairu - Maadi. PKWP, która ma biura w Sutton, Surrey, i Motherwell, w Szkocji, zapłaciła również za remont kościoła w stolicy Egiptu.

Pozostałe pieniądze pomagają budować ośrodek zdrowia i wielofunkcyjną salę parafialna, w diecezji Sohag znajdującej się również w Górnym Egipcie. Projekty te zostały opracowane na prośbę chrześcijan żyjących w Egipcie.

Wkrótce po obaleniu prezydenta Hosni Mubaraka, pracownicy PKWP odwiedzili diecezje w całym kraju dla ustalenia i oceny faktów oraz przygotowania projektów pomocy. Podróż rozpoczęła się tuż przed 7 maja 2011 r., kiedy to miał miejsce atak na trzy kościoły w Imbaba, jednej z dzielnic Kairu. W zamachach tych zginęło 15 osób zginęło, a 230 zostało rannych.

Po swej niedawnej wizycie w tym regionie, dyrektor PKWP biura w Wielkiej Brytanii, Neville Kyrke-Smith podkreślił znaczenie kontynuowania pomocy Kościoła na Bliskim Wschodzie. Podkreślił szczególnie, że chrześcijanie w Syrii, Iraku, Libanie i Ziemi Świętej żyją w ciągłym strachu i niepokoju o swe życie. Wypowiadając się na temat pomocy PKWP dla Egiptu, Neville Kyrke-Smith powiedział: „Etniczne i religijne konflikty podsycają polityczne i społeczne wstrząsy, które mają miejsce na tym obszarze. Ciągle przywołuję słowa Ojca Świętego proszącego o pomoc dla chrześcijan, którzy chcą pozostać w swej starożytnej ojczyźnie. Są oni bowiem istotną częścią społeczeństwa, zachęta do dialogu i nadzieją na przyszłość".

Pozostałe pieniądze PKWP Wielka Brytania przekazała na zakup 25 rowerów dla katechetów, działających przy katedrze w Jinja, Uganda oraz na szkolenie osób prowadzących kursy dla małżeństw i kursy w zakresie profilaktyki HIV w diecezji Mansa, Zambia. W Indiach, PKWP przekazała pomoc finansową dla Sióstr Adoracji Najświętszego Sakramentu na ich szkolenia, a w Senegalu, ksiądz należący do zakonu karmelitów otrzymał stypendium na dalsze kształcenie i formację. (PKWP/tłum. Wiesław Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW