Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Egipt: Budowa kościołów - łatwiejszy sposób

Optymizm biskupa, w związku z tym, że rząd planuje złagodzić restrykcje dotyczące budowy kościołów.

Według nowych propozycji rządu, które zdobyły poparcie duchowieństwa, uzyskanie zezwolenia na budowę nowych kościołów w Egipcie może stać się prawie tak proste jak budowa meczetów. Propozycje zawarte w ustawie, które trafiły do publicznych konsultacji, proponuje usunięcie przepisów, zgonie z którymi budowa kościoła wymaga zgody samego prezydenta państwa. Zamiast tego, zezwolenie w ciągu trzech miesięcy musi wydać gubernator.

Do tej pory decyzje dotyczące wniosków o budowę nowych kościołów były czasem opóźnione o wiele lat, a nawet dziesiątki lat. W odpowiedzi na nowe propozycje przedstawione przez tymczasowy reżim wojskowy, który zastąpił rząd prezydenta Hosni Mubaraka w lutym 2011 roku, biskup Kyrillos Kamal William Samaan wypowiedział, że jest nastawiony do nich "optymistyczne".

W wywiadzie dla PKWP, biskup William powiedział, że rząd już wykazuje oznaki złagodzenia ograniczeń dotyczących budowy kościołów Przykładem tego jest fakt, że pozwolenie na budowę dwóch kościołów w jego diecezji w Górnym Egipcie nadeszły tuż przed rewolucją z 25 stycznia, kiedy to Mubarak zrezygnował ze swego urzędu. Wnioski o kolejne trzy kościoły zostały zatwierdzone w ciągu ostatnich kilku tygodni, a tylko jeden wniosek jeszcze oczekuje na pozytywne rozpatrzenie. Biskup William powiedział, że propozycje, które rząd może zatwierdzić w ciągu kilku tygodni, oznaczają ważny krok naprzód dla 10 milionów chrześcijan w Egipcie, gdzie surowe ograniczenia dotyczące budowy kościołów chrześcijańskich są często wymieniane jako jedna z najpoważniejszych form ucisku mniejszości chrześcijańskich w Egipcie.

"Jeśli te propozycje wejdą w życie, może to oznaczać, że prawo do budowy kościołów będzie niemal zrównane z prawem dotyczącym budowy meczetów. Jest to duży krok naprzód na drodze do zapewnienia chrześcijanom większych praw obywatelskich. Jest to jeden z pierwszych owoców styczniowych demonstracji. Jedno z pierwszych żądań chrześcijan podczas tych demonstracji dotyczyło prawa do budowania kościołów. Również ten problem dostrzegało wielu ludzi o umiarkowanych poglądach. W rzeczywistości ponad 50% problemów, które napotykają chrześcijanie zostanie rozwiązane przez uchwalenie tego nowego prawa".

Jako katolicka organizacja charytatywna PKWP wspiera tworzenia ośrodków parafialnych, sal parafialnych i innych budynków kościelnych oraz programów dotyczących rozwoju życia religijnego. Ale propozycje zawarte w tym nowym prawie są kontrowersyjne dla twardych konserwatywnych islamistów, w tym salafitów i Bractwa Muzułmańskiego- islamskich ruchów politycznych, które mogą teraz działać swobodnie po odejściu prezydenta Mubaraka. Punktem kulminacyjnym, w działaniach ekstremistów przeciwko zwiększonej tolerancji dla chrześcijan był dzień 7 maja, kiedy zaatakowali trzy koptyjskie kościoły w dzielnicy Imbaba w Kairze, podczas których zginęło 15 osób a ponad 230 zostało rannych. Biskup William powiedział, że mimo początkowych sukcesów, islamiści tracą obecnie poparcie, gdyż zbliżają się ważne wybory parlamentarne i prezydenckie, które mają odbyć się na jesieni. Podkreślił również, że wielu gubernatorów, tym zarządzający Assiut są bardzo otwarci na potrzeby chrześcijan i są odporni na naciski ekstremistów dążących o zmiany ustroju kraju w kierunku islamskiej teokracji.

Ksiądz biskup powiedział również, że: "Oczywiście Salafici nadal przeszkadzają, ale ich kampania oszczerstw nie zyskuje poparcia umiarkowanych muzułmanów, którzy nie popierają ich postępowania wobec chrześcijan. Organizujemy spotkania międzyreligijne, podczas których, przedstawiciele poszczególnych religii wypowiadają się na różne tematy. Spotkania te służą promowaniu wzajemnego szacunku i współpracy". (PKWP/tlum. Wiesław Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW