Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Egipski biskup: "Nie żądamy żadnych przywilejów, ale równego traktowania"

Nowo powołany koptyjski patriarcha Kościoła prawosławnego Tawadros II w Kairze w niedzielę został przyjęty z radością przez koptyjski Kościół katolicki w Egipcie.

"Nowy papież Koptów został ostatecznie wybrany. Cieszymy się razem z naszymi braćmi i siostrami", powiedział bp Antonios Aziz Mina z Giza w poniedziałkowej rozmowie z przedstawicielem PKWP. W trakcie wywiadu, jakiego udzielił w swojej siedzibie znajdującej się w pobliżu Kairu w dniu 6. października dodał: "Cały kościół koptyjski modlił się i pościł, aby został wybrany godny następca papieża Shenoudy III. Tak się też stało w wyniku nominacji papieża Tawadrosa II. Mamy nadzieję, że nowy papież będzie mógł przeprowadzić swój Kościół z siłą i mądrością przez wszystkie trudności, jakie występują w chwili obecnej w Egipcie".

Według bp. Mina umiejętność rządzenia wspólnotą kościelną ma teraz duże znaczenie. Jest on bowiem szczególnie zaniepokojony obecną dyskusją w całym kraju na temat przyszłej konstytucji, dlatego, że islamiści, którzy dominują w Zgromadzeniu Konstytucyjnym odpowiedzialnym za opracowanie konstytucji pragną, aby ich poglądy znalazły odbicie w treści tej ustawy. "Chcemy, aby nowa konstytucja była dla wszystkich Egipcjan. Nie żądamy żadnych przywilejów, ale równego traktowania wszystkich obywateli, zarówno chrześcijan jak i muzułmanów. Taka właśnie konstytucja byłaby korzystna dla wszystkich obywateli Egiptu, a nie tylko dla chrześcijan. Tak więc w tej sprawie nie ma żadnej różnicy między nami a naszymi muzułmańskimi współobywatelami".

W innych sprawach biskup Mina widzi poważne problemy w odniesieniu do wolności religijnej w Egipcie, co ma wpływ w szczególności na chrześcijan. "Jeśli nadal władze będą trzymały się obecnego kursu, to w końcu znajdziemy się niemal w sytuacji prześladowań religijnych. Fakt, że rodziny chrześcijańskie w mieście Rafah na półwyspie Synaj zostały zmuszone późnym latem do opuszczenia swoich domów ze względu na pogróżki ze strony islamistów, jest powodem do dużego zaniepokojenia". Jednocześnie biskup podał inne przykłady sytuacji podobnego typu. "Mam nadzieję, że rząd i prezydent Mursi są świadomi swojej odpowiedzialności za to, aby zagwarantować bezpieczeństwo wszystkim obywatelom Egiptu".

Biskup Mina należy do koptyjskiego Kościoła katolickiego, który w przeciwieństwie do koptyjskiego Kościoła prawosławnego jest w jedności z Papieżem w Rzymie. Oba Kościoły posiadają to samo dziedzictwo liturgiczne i duchowe. Pierwsze próby zjednoczenia obu Kościołów podjęte przez Stolicę Apostolską miały miejsce już w XV wieku podczas Soboru we Florencji. Ale dopiero w 1895 roku, papież Leon XIII ustanowił w Aleksandrii stały patriarchat dla katolików w obrządku koptyjskim. Obecnym patriarchą jest kardynał Antonios Naguib. Koptyjski Kościół katolicki składa się z siedmiu diecezji, w których pracuje 200 kapłanów obejmujących swoją opieką około 200 000 wiernych. Jest więc to bardzo mała wspólnota w porównaniu z koptyjskim kościołem prawosławnym, do którego należy około osiem milionów wiernych.

PKWP (tł. W. Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW