Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Dzień postu i modlitwy - 23 lutego

Sudan PołudniowyBiskupi afrykańscy przyjmują wezwanie Papieża do modlitwy o pokój: "Bóg słyszy łzy swego ludu"

W obliczu tragicznych zdarzeń, jakie mają miejsce w różnych częściach świata, Papież Franciszek wzywa wiernych, aby przyłączyli się do specjalnego dnia modlitwy i postu o pokój na świecie. Dzień ten wyznaczony został na najbliższy piątek (23 lutego). Papież zaprasza również wiernych innych wyznań, aby przyłączyli się do tej inicjatywy w sposób, jaki uznają za najbardziej odpowiedni.

W swoim wezwaniu Ojciec Święty podkreślił szczególną troskę o Demokratyczną Republikę Konga i Sudan Południowy. Niedawno biskup Timothy Bodika Mansiyai z Kikwit (Demokratyczna Republika Konga) oraz biskup pomocniczy Daniel Adwok z archidiecezji Chartum w Sudanie, zabrali głos w sprawie panującego tam kryzysu oraz ludzkiego cierpienia.

- Ojciec Święty dobrze zna tragiczną sytuację, przez którą przechodzą oba kraje – zauważa kongijski biskup, i dodaje: - Papież ma wielkie pragnienie odwiedzić oba kraje, ale niestety był zmuszony odwołać swoje podróże. Mimo że Papież fizycznie nie był w stanie nas odwiedzić, to jednak towarzyszy nam duchowo.

Podczas swojej wizyty w międzynarodowym oddziale stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie biskup Bodika wyraził wdzięczność wobec papieża Franciszka za to, że głowa Kościoła Katolickiego śledzi napiętą sytuację, która ma miejsce w Demokratycznej Republice Konga, a także ma świadomość represji i nadużyć, których ofiarami padają kapłani, zakonnicy i świeccy katolicy. Jak mówi biskup: „Bóg słyszy łzy swego ludu”.

Niezaprzeczalnym faktem jest, że Demokratyczną Republikę Konga nękają różne konflikty zbrojne. Walka toczy się głównie o bogactwa mineralne tego kraju. Wojna przez dekadę wywołała straszliwe spustoszenie we wschodnim Kongo. Do tego doszedł jeszcze konflikt, który trwa od 2016 r. w centralnym regionie Kongo – Kasai. Kraj zmaga się również z ogólnym kryzysem spowodowanym napięciami politycznymi, które wywołują wybory powszechne.

W ostatnich miesiącach sytuacja w DRK uległa pogorszeniu, a pokojowe demonstracje zostały brutalnie stłumione przez rządowe siły zbrojne, wskutek czego wiele osób zginęło lub zostało rannych.

MODLITWA I POST DLA NAWRÓCENIA LUDZKICH SERC

Jak zaznacza biskup Bodika, najbliższy piątek jest „wezwaniem do nawrócenia wszystkich serc, szczególnie polityków i przywódców z DRK, którzy zapomnieli, że ich obowiązkiem jest służba narodowi, a nie garstce uprzywilejowanych ludzi, gdy reszta społeczeństwa cierpi z powodu ubóstwa”.

Tylko w diecezji Kikwit, której duszpasterzem jest biskup Bodika, liczba potrzebujących pomocy tj. wyżywienia, zakwaterowania oraz opieki zdrowotnej, wynosi 30 tys. osób. Biskup ubolewa również nad faktem, iż problemu w Kongo nie zauważa wspólnota międzynarodowa, a prośby jakie są kierowane do władz i organizacji politycznych przechodzą bez echa.

TERROR W SUDANIE POŁUDNIOWYM

W rozmowie dla Pomocy Kościołowi w Potrzebie biskup pomocniczy Daniel Adwok z archidiecezji Chartum w Sudanie zaznaczył, że wojna, która trwa w tamtym regionie „spowodowała masowe wysiedlenia w wielu częściach kraju”. Wojna zniszczyła również relacje międzyludzkie oraz wspólnotę rodzinną, utracony został szacunek dla godności człowieka.

Opisując sytuację w Sudanie Południowym, biskup oznajmia, że rząd i politycy walczący o władzę nie przejmują się losem zwykłych obywateli. Świadczy o tym fakt, że w wojnie, która trwa w tamtym rejonie od grudnia 2013 r., nikt nie jest w stanie określić ile zginęło osób. Jak mówi biskup Adwok „to pokazuje, iż wartość osoby ludzkiej stała się bezwartościowa”.

Oprócz wezwania do pokoju w Sudanie Południowym, biskup Adwok poprosił, aby w dzień modlitwy i postu [który będzie miał miejsce w najbliższy piątek(23 lutego) - przyp. red.] pamiętać o modlitwie za uchodźców i przesiedleńców, szczególnie ludzi młodych.

- Większość ludzi młodych jest bezrobotna i nie może kontynuować nauki. Są zdani sami na siebie, a dodatkowo w wielu przypadkach mają pod opieką młodsze rodzeństwo oraz krewnych. Liczne wyzwania, które stoją przed nimi sprawiają, że ci młodzi ludzie czują się samotnie, szukają pocieszenia, przez co w wielu przypadkach wciągani są do różnego rodzaju grup przestępczych – puentuje biskup Daniel Adwok.

31 KONFLIKTÓW ZBROJNYCH W 2017 ROKU

Według badań przeprowadzonych przez Grupę ds. Badania Przyczyn Wojen na Uniwersytecie w Hamburgu, w 2017 r. przeprowadzono łącznie 31 wojen i konfliktów zbrojnych na świecie.

Apel Ojca Świętego o modlitwę i pokój jest konkretną odpowiedzią na ciche wołanie tak wielu ofiar, które zginęły podczas tych konfliktów.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które wspiera kontynent afrykański poprzez blisko 2000 projektów na łączną kwotę ponad 24 miliony euro w 2017 r., zachęca wszystkich, aby włączyli się do akcji – dnia modlitwy i postu.

Inf. pras. ACN

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW