Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Działalność Zgromadzenia Córek Świętego Pawla w Pakistanie

Córki św. PawłaZgromadzenie Sióstr Świętego Pawła zostało założone w 1915 r. we Włoszech przez ks. Giacomo Alberione. Duchowny już wtedy rozumiał wpływ mediów na otaczający nas świat (szczególnie prasy) i postanowił wykorzystać to, jako środek ewangelizacji.

Charyzmat zgromadzenia to przede wszystkim głoszenie słowa Bożego za pośrednictwem środków masowego przekazu. Dziś zakon liczy ok. 2,5 tys. sióstr w 50 krajach na całym świecie.

W Pakistanie, który w większości zamieszkują muzułmanie jest co najmniej 1,1 mln. katolików, liczba ta jest porównywalna z liczbą praktykujących katolików w Wielkiej Brytanii. Blisko 85% ludności chrześcijańskiej żyje na wsiach, głównie są to pracownicy fizyczni. Inne oferty pracy kierowane są zazwyczaj do muzułmanów na preferencyjnych warunkach. Kiedy chrześcijanie dostają pracę jako robotnicy rolni, domowi kucharze i sprzątacze, a także zamiatacze dróg – otrzymują głodowe pensje. Praca wśród dzieci jest zjawiskiem powszechnym, rodzice nie mogą pozwolić sobie na edukację ich pociech ze względu na koszty. Brak dowodów osobistych i prawa do głosowania sprawia, że praktycznie nie mają oni reprezentacji politycznej. Często nie mają też dostępu do opieki zdrowotnej.

W tym wszystkim jest pewien cud, ponieważ seminaria są pełne, programy szkoleniowe katechistów również, wielu chętnych dołącza do klasztorów, a Kościół, który cierpi z powodu codziennych prześladowań, kwitnie. Jest to młody i dynamiczny, choć bardzo biedny Kościół.

Zmieniająca się sytuacja w kraju wymaga nowych strategii. Edukacja jest kluczowa dla chrześcijan, aby uniknąć niewiedzy i ubóstwa. Muzułmanie wysoko oceniają poziom edukacji, jaki zapewnia Kościół. Wielu przywódców muzułmańskich uczęszczało do szkół chrześcijańskich, a to wpływa na zmniejszenie ilości ekstremistów.

Córki św. PawłaW tej sytuacji szczególnego znaczenia nabiera praca sióstr. Jednym z bardzo aktywnych zgromadzeń są Córki św. Pawła. W Pakistanie znajdują się w czterech wspólnotach: Karaczi, Lahore, Rawalpindi, a od 2016 r. w Multan.

Zgromadzenie Sióstr Świętego Pawła przybyło do Pakistanu 12 sierpnia 1965 r. Pakistan jest bardzo ważnym ogniwem umożliwiającym dotarcie do różnych krajów na świecie. Ks. Giacome Alberione i s. Tekla Teresa Merlo(współzałożyciele zakonu) modlili się i ciężko pracowali, aby spełnić swoje marzenie o społeczności w Pakistanie, społeczności, które mogłoby utorować drogę dla lokalnych powołań.

15 czerwca 2015 r. podczas jubileuszu 100-lecia założenia zakonu, różne społeczności w Pakistanie zorganizowały Msze św. w Kościołach jako dziękczynienie za wszystkie błogosławieństwa otrzymane na drodze ich misyjnych podróży.

Siostry w Pakistanie korzystają z pomocy rodziny Paulinów. Codziennym zadaniem Córek św. Pawła jest odpokutowanie za grzechy popełnione z powodu niewłaściwego korzystania z mediów. Aby podkreślić siłę mediów jako instrumentu głoszenia prawdy, siostry są aktywnie zaangażowane w coroczne obchody Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. W tym czasie organizują różne wystawy, prezentują nowe książki, a także specjalne animacje podkreślające służbę mediów względem społeczeństwa.

Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie (ACN) w przeszłości pomagało siostrom w realizacji ich projektów. Ostatni raz w 2018 r., kiedy wsparło nowo założoną wspólnotę sióstr w diecezji Multan (południowy Pendżab).

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW