Dwa procent robi różnicę
16 lut 2024„Przekazujemy orędzie pokoju, przebaczenia i miłości. Tutejsi muzułmanie pragną tego przesłania!” – mówi arcybiskup Trypolisu w Libanie.
Trypolis
W archidiecezji Trypolis w Libanie, gdzie chrześcijanie stanowią obecnie zaledwie dwa procent populacji, Kościół aktywnie promuje dialog międzyreligijny z muzułmanami. Podczas spotkania z delegacją papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) maronicki arcybiskup Trypolisu, Youssef Soueif, mówił o problemach, jakie stawia przed lokalnym Kościołem sytuacja gospodarcza w kraju. – Istnieje wiele wyzwań, których nie można rozwiązać przy biurku. W Trypolisie dialog międzyreligijny nie odbywa się przy stole, ale w życiu codziennym. Naszym zadaniem jest być światłem świata, w tym sensie, że jesteśmy obecni na miejscu – podkreślił hierarcha.
Trypolis, który leży na północy kraju, jest drugim co do wielkości i jednocześnie jednym z najbiedniejszych miast w Libanie. Podczas gdy w całym państwie największą grupą religijną są szyici, w Trypolisie większość stanowią sunnici. Liczba chrześcijan jest tu bardzo mała. Jak podaje abp Soueif, przed libańską wojną domową (1975-1990) stanowili oni 30 procent populacji miasta, a obecnie jest to zaledwie 2 procent.
Szkoły w sercu misji
Owe dwa procent mają jednak znaczenie. – W regionie, w którym przeważają muzułmanie, mamy 16 szkół, w których uczy się 6500 uczniów. Przekazujemy orędzie pokoju, przebaczenia i miłości. Tutejsi muzułmanie pragną tego przesłania! Posyłają swoje dzieci do naszych szkół, ponieważ chcą, aby dorastały w takim środowisku – tłumaczy duchowny.
Szkoły są zatem głównym obszarem pracy duszpasterskiej w archidiecezji. – Placówki edukacyjne są sercem naszej misji! Są miejscem głoszenia Dobrej Nowiny. Nasz styl życia przyciąga ludzi. Musimy przekazywać im chrześcijańskie przesłanie. Jednak bez prozelityzmu. Szanujemy wiarę innych, ale także oferujemy im naszą – mówi abp Youssef. Promieniowanie chrześcijańskiego przesłania jest wielkie i często pojawiają się prośby o chrzest. – Prawie co tydzień podpisuję zgodę na chrzest konwertyty. Nasza konstytucja broni wolności sumienia i prawa do zmiany wyznania. To wyjątkowe w tym regionie – wyjaśnia.
Budowanie kultury pokoju
„Liban to więcej niż kraj. Jest przesłaniem wolności i przykładem pluralizmu” – mówił w 1989 r. Jan Paweł II w przesłaniu do wszystkich biskupów Kościoła katolickiego. W kontekście ówczesnej sytuacji w kraju Cedrów jasno stwierdził, że zniknięcie Libanu byłoby tragedią. – Muzułmanie chcą nas tu mieć! Często mówią nam: „Tylko razem z wami możemy wydobyć pełną tożsamość Libanu” – potwierdza słowa papieża z Polski arcybiskup Soueif.
W Trypolisie Kościół buduje kulturę pokoju z muzułmanami, w której różnice między ludźmi będą akceptowane. Zadanie to, podobnie jak pozostała praca duszpasterska w archidiecezji, od dawna wystawiane są jednak na ciężką próbę. Od początku kryzysu gospodarczego w 2019 r. księża w Libanie walczą o przetrwanie. – Duchowni nie otrzymują żadnego wynagrodzenia od Kościoła. Zwykle utrzymują się ze zbiórek i darów wiernych. Jednak od czasu kryzysu niedzielna kolekta wynosi mniej niż 10 dolarów. Nie mogą z tego wyżyć – zwłaszcza nasi żonaci księża, którzy muszą wyżywić swoje rodziny – podkreśla arcybiskup Trypolisu, odnosząc się do Maronickiego Kościoła Katolickiego, który jest w pełnej komunii z Rzymem i który zachowuje starożytną wschodnią tradycję wyświęcania żonatych mężczyzn. Archidiecezja liczy 120 księży, z czego 90 procent pracuje na obszarach wiejskich. Ze względu na częsty brak pieniędzy i paliwa, księża nie są obecnie w stanie odwiedzać swoich parafii.
Przeciwdziałanie emigracji
Obok księży, bliskie sercu arcybiskupa są także rodziny, młode małżeństwa i młodzież. Ich świadectwo wiary jest potrzebne w Trypolisie. Ponieważ Kościół w Libanie posiada ziemię, archidiecezja maronicka stara się wykorzystać ją, aby stać się bardziej niezależną finansowo, taniej sprzedawać swoje produkty miejscowej ludności i stworzyć miejsca pracy dla 200 chrześcijan z rejonu. W ten sposób ma nadzieję przeciwdziałać emigracji wyznawców Chrystusa.
PKWP od wielu lat wspiera archidiecezję Trypolisu. W 2023 r. pomogła zapewnić stypendia mszalne – dające codzienne utrzymanie kapłanów – oraz ubezpieczenie zdrowotne dla 116 księży. Organizacja charytatywna przyczynia się również do formacji kapłanów.