Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

DRK: Biskup wzywa władze do zakończenia cierpienia Kongijczyków

Po nowych masakrach w Północnym Kivu, bp Sikuli Paluku, biskup Butembo-Beni, w wiadomości przesłanej do organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN), potępia okrucieństwa popełniane przez ADF od początku czerwca 2024 roku. Biskup podkreśla, że nie można oddzielać wiary od obrony godności ludzkiej.

DRK

Po masakrach dokonanych przez grupę rebeliantów znaną jako Sojusz Sił Demokratycznych (ADF) w grupie wiosek Baswagha-Madiwe we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga (DRK), które od początku czerwca kosztowały życie około 150 osób, bp Melchisédech Sikuli Paluku, biskup diecezji Butembo-Beni w Północnym Kivu, opublikował 18 czerwca 2024 roku "wiadomość potępienia, współczucia i proklamacji".

W tej wiadomości, przesłanej do międzynarodowej katolickiej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN), biskup potępia zabójstwa "spokojnej ludności, pozostawionej bez obrony i bezpieczeństwa", porwania osób "bez śladu żadnej z nich" oraz gwałty na dziewczynkach i kobietach. Informuje również, że ADF spaliło domy, struktury medyczne, firmy i pojazdy w całym regionie. Z powodu tej niebezpiecznej sytuacji, ocalałe osoby uciekły do bezpieczniejszych obszarów.

Region ofiarą milicji

Biskup stanowczo wzywa władze kraju "do zakończenia Kalwarii ludu kongijskiego w ogóle, a szczególnie ludności diecezji Butembo-Beni, Kalwarii, która trwa zbyt długo w tym męczeńskim regionie" i wyraża swoje współczucie oraz bliskość i solidarność z wszystkimi ludźmi przeżywającymi te trudności.

DRK

Bogaty w zasoby naturalne region wschodniego DRK od dekad jest ofiarą brutalnych najazdów milicji rebeliantów. W ostatnich latach bp Sikuli Paluku wielokrotnie mówił ACN o tej tragicznej sytuacji.

Od lat 90. ADF angażuje się w operacje militarne i masakry w regionie Beni w Północnym Kivu, gdzie działa wiele grup bojowników. Grupa rebeliantów pochodzi z Ugandy, a od 2017 roku uważa się, że jest powiązana z Państwem Islamskim, będąc jedyną grupą w regionie mającą takie powiązania, choć dokładna natura tych związków jest trudna do określenia. Według różnych mediów, Państwo Islamskie w wiadomości online stwierdziło, że jeden z czerwcowych ataków w Północnym Kivu był skierowany przeciwko chrześcijanom.

"Życie zwycięży śmierć"

"W imię nieskończonej godności każdej osoby ludzkiej, stworzonej na obraz i podobieństwo Boga," bp Sikuli Paluku potępia "po raz kolejny ten niewyobrażalny dramat". Biskup uważa za swój obowiązek potępienie tych poważnych naruszeń godności ludzkiej, ponieważ "nie można oddzielać wiary od obrony godności ludzkiej, ewangelizacji od promocji godnego życia i duchowości od zaangażowania w godność wszystkich ludzi". Równocześnie przekazuje wiadomość nadziei, według której "dzięki mobilizacji wszystkich Kongijczyków, dobro zatriumfuje nad złem, życie zwycięży śmierć, a prawda zniszczy kłamstwa".

DRK

W niedzielę 16 czerwca, podczas modlitwy Anioł Pański, Papież Franciszek również potępił masakry i ponowił swój apel do władz kraju i społeczności międzynarodowej, aby "zrobili wszystko, co możliwe, by zatrzymać przemoc i chronić życie cywilów", podkreślając, że wśród ostatnich ofiar ADF byli "chrześcijanie zabici z nienawiści do wiary," męczennicy, których ofiara "jest ziarnem, które kiełkuje i przynosi owoce oraz uczy nas dawania świadectwa Ewangelii z odwagą i konsekwencją".

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW