Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Demokratyczna Republika Konga: Wzrost przemocy wobec Kościoła.

Demokratyczna Republika KongaKardynał Laurent Monsengwo Pasinya, arcybiskup Kinszasy, potępia «alarmującą sytuację w zakresie bezpieczeństwa» w jego kraju, po nowych aktach przemocy wymierzonych w Kościół.

«W sobotę, 18 lutego 2017 dowiedzieliśmy się o podpaleniu części Wyższego Seminarium Duchownego w Malole przez bandytów, którzy sieją postrach wśród sióstr karmelitanek w pobliskim Karmelu w Kananga» mówi abp Monsengwo Pasinya z Kinszasy, dzień po tym zdarzeniu. W swoim przesłaniu, przekazanym za pośrednictwem Krajowej Konferencji Episkopatu Konga (CENCO), kardynał opisuje niepokojącą sytuację w kraju, zauważając «odrodzenie strachu, gniewu, a nawet niepewności» wśród ludności. Kościół został szczególnie mocno uderzony w ostatnich dniach, ponieważ dochodziło do podpalenia i innych zamachów, takich jak napad na parafię św. Dominika w miejscowości Limete w ostatnią niedzielę przez gang około 20 młodych ludzi. «Wywrócili tabernakulum, splądrowali ołtarz, rozbili niektóre z ławek i próbowali podpalić kościół. Szkody materialne są znaczne ». Ksiądz arcybiskup jest oburzony na tę sytuację. Według niego, te incydenty «skłaniają do przypuszczeń, że Kościół katolicki jest celem, aby sabotować jego misję niesienia pokoju i pojednania".

Ważną rolę Kościoła w rozwiązaniu kryzysu politycznego

Bardzo ważne jest to, że Kościół odegrał szczególną rolę jako mediator w ciągu ostatnich miesięcy, próbując wydobyć kraj z kryzysu politycznego, co zakończyło się umową podpisaną w dniu 31 grudnia ubiegłego roku, która przewiduje, że prezydent Joseph Kabila ustąpi po wyborach prezydenckich, które mają się odbyć pod koniec 2017 roku.

Jednocześnie kardynał apeluje do wszystkich polityków zaangażowanych w wypełnianie swoich obowiązków, przypominając im, że Konferencja Episkopatu nie odgrywa żadnej innej roli poza byciem mediatorem. «To politycy teraz powinni uznać z pokorą, zarówno przed narodem jak i przed społecznością międzynarodową, że są słabi pod względem politycznym i egoistyczni w swoich wyborach, co doprowadziło do impasu politycznego i paraliżu instytucji państwowych.»

Wreszcie Abp Pasinya zwraca się indywidualnie do każdego z polityków aby «wykazali mądrość, umiar i demokratycznego ducha, w celu rozwiązania kwestii dotyczących wyznaczenia premiera i innych spraw państwowych, a przez to, aby mogło bez przeszkód dojść do wyborów zaplanowanych na koniec tego roku».

Pomoc PKWP dla DR Konga

We wschodniej części DR Konga Papieska Fundacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) pomaga, między innymi, w budowie plebanii i kościołów i w formacji duszpasterskiej duchowieństwa. W regionie Bukavu przeprowadzono wiele projektów związanych z odbudową domów z powodu trzęsienia ziemi w 2005 i 2008 roku. Ponadto przekazano charytatywną pomoc dla sióstr, zwłaszcza Sióstr Zmartwychwstania. Siostry te były na dobrej drodze, aby być o wiele bardziej samowystarczalne, ale w następstwie rozprzestrzenia się przemocy w regionie zostały zmuszone do zamknięcia 7 ich domów zakonnych, a kilka sióstr zostało zabitych. Innym ważnym projektem jest wsparcie rocznych rekolekcji dla kapłanów, ponieważ na co dzień żyją oni w wielkim stresie. PKWP wspiera kapłanów poprzez przekazywanie intencji mszalnych i pomaga apostolstwu rodzinnemu, które jest tam bardzo silnie rozwinięte.

Autor: Amelie Berthelin-de La Hougue

Tłumaczenie: Wiesław Knapik

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW