Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Demokratyczna Republika Konga: porwana siostra zakonna

Zgromadzenie Córek Zmartwychwstania apeluje o modlitwę do dobrodziejów PKWP

Demokratyczna Republika KongaZdjęcie ACN: Pomoc egzystencjalna, Nkayi, DRK

PKWP (ACN) donosi o porwaniu siostry zakonnej ze Zgromadzenia Córek Zmartwychwstania w Gomie, w regionie Kivu w Demokratycznej Republice Konga. Według lokalnych partnerów ACN, siostra Francine została porwana w czwartek 8 lipca w Gomie. Zakonnica poszła na lokalny targ, aby zrobić zakupy dla wspólnoty i nie wróciła. Następnie porywacze skontaktowali się z lokalnym Kościołem i zażądali okupu. Nie jest jasne, czy są to bandyci, czy grupa związana z rebeliantami walczącymi w rejonie Kivu.

Od lat wschodnie prowincje Konga są oblegane przez grupy milicyjne. Ważnymi czynnikami tego stanu są konflikty etniczne, przesiedlenia demograficzne i dostęp do surowców. W ciągu ostatnich kilku lat sytuację zaostrzył radykalny islam.

W ubiegłym roku biskupi kościelnej prowincji Bukavu, która składa się z sześciu diecezji w tych regionach, wyrazili zaniepokojenie panującymi warunkami, ale także przestrzegli przed dokonywaniem zbyt prostych interpretacji. „Jesteśmy zdania, że walki w społecznościach na szczeblu krajowym są prawdopodobnie wykorzystywane jako pretekst do ukrycia spisku między graczami wewnętrznymi i zewnętrznymi, aby zaciemnić bezwzględną eksploatację zasobów naturalnych (górnictwo, ropa, lasy, ziemia ).” W rozmowie z PKWP (ACN International) kilka tygodni temu Paluku Sekuli Melchisédech, biskup Butembo-Beni, również w regionie Kivu we wschodnim Kongu, potępił poważne naruszenia praw człowieka popełniane przez grasujące grupy milicyjne i przestępców. „Grupy zbrojne niszczą szkoły i szpitale. Giną nauczyciele i uczniowie. Zabijają nawet chorych, gdy leżą na szpitalnych łóżkach. Nie ma dnia, żeby nie ginęli ludzie”, powiedział biskup Paluku Sekuli.

PKWP wspiera szereg projektów we wschodniej DRK, zapewniając fundusze na budowę plebanii i kościołów oraz programy formacji kapłańskiej. Córki Zmartwychwstania, zakon sióstr afrykańskich, został mocno dotknięty przemocą w ciągu ostatniej dekady; wiele klasztorów zostało zmuszonych do zamknięcia, a kilka sióstr zostało zabitych. Dzisiaj Córki Zmartwychwstania przebywają w Brazylii, Kamerunie, Francji i Włoszech z misją ewangelizacyjną.

Ks. Andrzej Paś, PKWP

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW