Demokraci za dnia, a zbrodniarze nocą. 15 stycznia, godz. 18:30
12 sty 2020Demokraci za dnia, a zbrodniarze nocą. O współczesnej roli administracji i milicji kurdyjskich (muzułmańskich) w rugowaniu Asyryjczyków (chrześcijan).
Misja na Szewskiej – Biuro Regionalne Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Poznaniu zaprasza 15 stycznia o godz. 18:30 na kolejne spotkanie z cyklu Gość na Szewskiej. Będzie nim dr Bartłomiej Grysa – ur. w 1973 w Poznaniu, absolwent arabistyki na UAM w Poznaniu, doktor językoznawstwa, tłumacz i nauczyciel języka arabskiego, hebrajskiego, angielskiego i rosyjskiego. Autor pierwszego podręcznika do nauki korespondencyjnej języka arabskiego w Polsce, a także licznych publikacji i artykułów z dziedziny glottodydaktyki, islamistyki, dialogu oraz historii i kultury autochtonicznych społeczności Bliskiego Wschodu, zwłaszcza Asyryjczyków i Maronitów. Za książkę Islam – prawdziwe oblicze „religii pokoju” relegowany z uczelni za „krytykę Mahometa”. Od 2012 r. związany z redakcją „Miłujcie się!” w Wydawnictwie Agape w Poznaniu.
Tematyka spotkania:
Teren północnego Iraku, południowo-wschodniej Turcji i północno-wschodniej Syrii to ziemie historycznie zamieszkiwane przez Asyryjczyków (Tur Abdin). Od XII w. obszary te były systematycznie najeżdżane i niszczone przez kurdyjskich najeźdźców przybyłych z terenu Persji. Asyryjczycy przyjęli już w pierwszych wiekach chrześcijaństwo, natomiast Kurdowie – sunnicki islam. Relacje między obiema grupami etniczno-religijnymi nie tylko podsyca wojowniczy islam, ale także ideologia pankurdyzmu, która na dobre zakorzeniła się wśród wielu Kurdów. Te i inne fakty – jak obecność ok. 500 bojówkarzy kurdyjskich w szeregach ISIS – wydają się być celowo pomijane w polskich mediach, prezentujących naiwny i romantyczny obraz „Kurdów walczących o niepodległość”. Jednocześnie pomija się aspiracje niepodległościowe Asyryjczyków, sprowadzając ich do wymiaru tożsamości religijnej i utrwalając w ten sposób obraz „mniejszości religijnej bez narodowości”.