Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Czad: Nowa misja w Lai

Budujemy studnię wraz z polskim misjonarzem, ks. Jakubem Szałkiem.

CzadZdj. ACN Polska / Ks. Jakub Szałek z parafianami z Lai.

Napisał do nas ks. Jakub Szałek, polski misjonarz fidei donum z diecezji bydgoskiej, który od 16 lat pracuje na misjach w Czadzie, w obszarze Afryki subsaharyjskiej. Swoje pragnienie, „żeby dotrzeć tam, gdzie są ludzie, którzy nie poznali jeszcze Jezusa Chrystusa” realizował najpierw w parafii pw. św. Piotra w Doumougou w diecezji Lai. Zarządzał tam całą misją, na którą składały się: kościół, przedszkole i szkoła podstawowa, ambulatorium i ujęcie wody dla wioski. Obecnie biskup diecezjalny przeniósł go na nową placówkę - par. św. Maksymiliana Kolbe na obrzeżach miasta Lai. Tutaj zaczyna organizować wszystko od początku. Pierwszą potrzebą jest budowa studni, żeby woda mogła popłynąć w kranach budynków misyjnych. Potem zostaną wzniesione zabudowania misji i szkoły. Odpowiadając na te pilne potrzeby, Pomoc Kościołowi w Potrzebie poprzez Fundację Przyjaciel Misji ze środków płynących od naszych darczyńców, sfinansuje budowę studni i wieży ciśnień.

CzadZdj. ACN Polska / Ks. Jakub Szałek z dziećmi z Lai. Za nimi w tle jest palma. To właśnie obok niej powstanie ujęcie wody pitnej.

„21 listopada 2021 r. została zainaugurowana nowa misja w Czadzie w miejscowości Lai. Spotkał mnie zaszczyt tworzenia tej misji od zera. Na dzień dzisiejszy funkcjonuję w warunkach polowych - w dosłownym tego słowa znaczeniu. Na powierzchni prawie 4 hektarów nie ma ani jednego budynku. Nie ma nawet studni. Po wodę trzeba chodzić do ‘sąsiadów’. Bardzo się cieszę z tego, że jest możliwość wykopania studni i zrobienia instalacji ujęcia wody, wraz z prowizoryczną - ale bardzo funkcjonalną - wieżą ciśnień.

Pragnę serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego projektu. To właśnie dzięki Wam dziesiątki ludzi będzie miało możliwość picia czystej wody. Niech Pan Bóg Wam wszystkim za to błogosławi.

Z darem modlitwy.

Ks. Jakub Szałek - misjonarz z Czadu”

CzadZdj. ACN Polska / Ks. Jakub Szałek z dziećmi z Lai. Obecny „kościół” pod gołym niebem, fundamenty budynku kościoła.

CzadZdj. ACN Polska / Betonowy ołtarz w „kościele” pod gołym niebem w Lai.

„Na zdjęciach, które przesyłam widzicie też nasz „kościół” pod gołym niebem. Tak się modlimy...

Budujemy też szkołę. Fundamenty są już zalane. Za kilka dni będą wznosić się mury. Szkoła ma być gotowa na przyszły rok szkolny”.

CzadZdj. ACN Polska / Ks. Jakub Szałek z dziećmi z Lai przy fundamentach szkoły.

Fundusze na budowę studni i wieży ciśnień w Lai w Czadzie można wpłacać na konto Fundacji Przyjaciel Misji z dopiskiem „studnia w Czadzie”.

Fundacja Przyjaciel Misji
ul. Wiertnicza 142
02-952 Warszawa

PKO BP Oddział 6 w Warszawie
65 1020 1068 0000 1502 0147 7132

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW