Chrześcijańscy emigranci zamrodowani przez ISIS: Tragedia, która może się powtórzyć
27 kwi 2015Prześladowanie chrześcijan, jakie ma miejsce w Erytrei określa się mianem “Afrykańskiej Korei Północnej”
«To tragedia, która może się powtórzyć. Wielu emigrantów jest w rękach Isis», tak duchowny z Erytrei skomentował zabójstwo około trzydziestu etiopskich i erytrejskich chrześcijan z rąk Państwa Islamskiego, którego nagranie zostało rozpowszechnione 19 kwietnia przez grupę terrorystyczną.
Ksiądz Zerai, założyciel i prezes agencji Habeshia jest znany ze swojej walki o obronę emigrantów szukających azylu i uciekających przed wojną, dyktaturą, terroryzem i prześladowaniem. Jego wysiłek został wynagrodzony w ostatnich miesiącach nominacją do Pokojowej Nagrody Nobla.
«Osoby zamordowane przez dżihadystów liczyły na rozpoczęcie nowego życia i schronienie w Europie». Wielu chrześcijan odbywa tak, jak oni długie podróże, aby uciec przed prześladowaniami. W tej drodze niejednokrotnie są dyskryminowani z powodu wyznawanej wiary. «W obozach internowania w Libii chrześcijanie zawsze byli dyskryminowani i maltretowani – relacjonuje dla PKWP duchowny – Ostatnio poinformowano mnie, że w obozie w Misurata chrześcijanie są zmuszani do modlitwy razem z muzułmanami i do przestrzegania postu w okresie ramadanu z tą jednak różnicą, że po zachodzie słońca, więźniowie muzułmańscy otrzymują posiłek, chrześcijanie nie».
Wspominając tragiczne wydarzenie z 14 kwietnia, kiedy to dwunastu chrześcijan zostało wrzuconych do morza na terenie Cieśniny Sycylijskiej, duchowny wzywa do zachowania ostrożności. «Nie potwierdzono jeszcze wszystkich doniesień, to pierwsze informacje o dyskryminacji religijnej wśród emigrantów na łodziach. Mam nadzieję, że to nie jest prawda, to byłoby okropne».
Wśród zamordowanych przez Państwo Islamskie chrześcijan było co najmniej trzech erytrejczyków, zidentyfikowanych w wideo rozpowszechnionym przez dżihadystów. Ks. Zerai opowiada, że prześladowanie wiernych, jakie ma miejsce w jego kraju nie przypadkiem określa się mianem “Afrykańskiej Korei Północnej”. Zgodnie z danymi z ostatniego raportu PKWP o wolności religijnej w Erytrei, około 1200 chrześcijan było aresztowanych i torturowanych, a niektórzy z nich ponieśli śmierć w więzieniu. Nawet prawosławny patriarcha jest teraz przetrzymywany w areszcie domowym i został zastąpiony innym patriarchą, bliższym reżimowi». Ścisła kontrola rządowa dotyczy również Kościoła katolickiego, którego wydawnictwa zostały zamknięte już dziesięć lat temu. «Zabroniono nam publikować tłumaczeń Doktryny Kościoła. Cenzorzy twierdzą, że rzekomo zawierają one komentarze na tematy polityczne». Ksiądz Zerai obawia się roszczeń wobec listu apostolskiego napisanego przez czterech biskupów erytrejskich w czerwcu 2014: ten list był jasnym doniesienie o trudnych warunkach, z którymi boryka się miejscowy Kościół. «Reżim jeszcze nie zareagował, ponieważ nie chce pokazać się jako ten mściwy. Biskupi jednak liczą się z silną reakcją władz, która może mieć miejsce w przyszłości».
Sytuacja chrześcijan w Etiopii jest lepsza, «jednak i tam już zaczyna się mówić o zagrożeniu ze strony państw graniczących, gdzie dominują muzułmanie, takich jak Sudan czy Somalia», mówił PKWP O. Habtesilassie Haillemariam, duchowny z Papieskiego Kolegium w Etiopii. Patriarcha Kościoła Prawosławnego w Etiopii, Abuna Matthias, otrzymał wyrazy współczucia od Papieża Franciszka, co zostało docenione. «Słowa Ojca Świętego będą miały pozytywny wpływ na relacje ekumeniczne».
Papież wezwał Europę do działania na rzecz tysięcy imigrantów, którzy szukają lepszego życia na Starym Kontynencie. «Ważne jest działanie u samych źródeł, a nie tylko ograniczenie się do działania w nagłych przypadkach – deklaruje Mussie Zerai – Co rok powtarzają się te same tragedie. Tragedie, które można przewidziec. Żeby zakończyć proceder nielegalnego przekraczania granic, który kończy się śmiercią niewinnych emigrantów na pustyni, czy na Morzu Śródziemnym trzeba im dać jakąś legalną drogę, alternatywę, a przede wszystkim spróbować pomóc rozwiązać problemy krajów ich pochodzenia, takie jak dyktatury, wojny, prześladowania i inne problemy społeczo-ekonomiczne».
PKWP
tłum. IT – PL: Aneta Piechnik