Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Chrześcijańscy emigranci zamrodowani przez ISIS: Tragedia, która może się powtórzyć

EtiopiaPrześladowanie chrześcijan, jakie ma miejsce w Erytrei określa się mianem “Afrykańskiej Korei Północnej”

«To tragedia, która może się powtórzyć. Wielu emigrantów jest w rękach Isis», tak duchowny z Erytrei skomentował zabójstwo około trzydziestu etiopskich i erytrejskich chrześcijan z rąk Państwa Islamskiego, którego nagranie zostało rozpowszechnione 19 kwietnia przez grupę terrorystyczną.

Ksiądz Zerai, założyciel i prezes agencji Habeshia jest znany ze swojej walki o obronę emigrantów szukających azylu i uciekających przed wojną, dyktaturą, terroryzem i prześladowaniem. Jego wysiłek został wynagrodzony w ostatnich miesiącach nominacją do Pokojowej Nagrody Nobla.

«Osoby zamordowane przez dżihadystów liczyły na rozpoczęcie nowego życia i schronienie w Europie». Wielu chrześcijan odbywa tak, jak oni długie podróże, aby uciec przed prześladowaniami. W tej drodze niejednokrotnie są dyskryminowani z powodu wyznawanej wiary. «W obozach internowania w Libii chrześcijanie zawsze byli dyskryminowani i maltretowani – relacjonuje dla PKWP duchowny – Ostatnio poinformowano mnie, że w obozie w Misurata chrześcijanie są zmuszani do modlitwy razem z muzułmanami i do przestrzegania postu w okresie ramadanu z tą jednak różnicą, że po zachodzie słońca, więźniowie muzułmańscy otrzymują posiłek, chrześcijanie nie».

Wspominając tragiczne wydarzenie z 14 kwietnia, kiedy to dwunastu chrześcijan zostało wrzuconych do morza na terenie Cieśniny Sycylijskiej, duchowny wzywa do zachowania ostrożności. «Nie potwierdzono jeszcze wszystkich doniesień, to pierwsze informacje o dyskryminacji religijnej wśród emigrantów na łodziach. Mam nadzieję, że to nie jest prawda, to byłoby okropne».

Wśród zamordowanych przez Państwo Islamskie chrześcijan było co najmniej trzech erytrejczyków, zidentyfikowanych w wideo rozpowszechnionym przez dżihadystów. Ks. Zerai opowiada, że prześladowanie wiernych, jakie ma miejsce w jego kraju nie przypadkiem określa się mianem “Afrykańskiej Korei Północnej”. Zgodnie z danymi z ostatniego raportu PKWP o wolności religijnej w Erytrei, około 1200 chrześcijan było aresztowanych i torturowanych, a niektórzy z nich ponieśli śmierć w więzieniu. Nawet prawosławny patriarcha jest teraz przetrzymywany w areszcie domowym i został zastąpiony innym patriarchą, bliższym reżimowi». Ścisła kontrola rządowa dotyczy również Kościoła katolickiego, którego wydawnictwa zostały zamknięte już dziesięć lat temu. «Zabroniono nam publikować tłumaczeń Doktryny Kościoła. Cenzorzy twierdzą, że rzekomo zawierają one komentarze na tematy polityczne». Ksiądz Zerai obawia się roszczeń wobec listu apostolskiego napisanego przez czterech biskupów erytrejskich w czerwcu 2014: ten list był jasnym doniesienie o trudnych warunkach, z którymi boryka się miejscowy Kościół. «Reżim jeszcze nie zareagował, ponieważ nie chce pokazać się jako ten mściwy. Biskupi jednak liczą się z silną reakcją władz, która może mieć miejsce w przyszłości».

Sytuacja chrześcijan w Etiopii jest lepsza, «jednak i tam już zaczyna się mówić o zagrożeniu ze strony państw graniczących, gdzie dominują muzułmanie, takich jak Sudan czy Somalia», mówił PKWP O. Habtesilassie Haillemariam, duchowny z Papieskiego Kolegium w Etiopii. Patriarcha Kościoła Prawosławnego w Etiopii, Abuna Matthias, otrzymał wyrazy współczucia od Papieża Franciszka, co zostało docenione. «Słowa Ojca Świętego będą miały pozytywny wpływ na relacje ekumeniczne».

Papież wezwał Europę do działania na rzecz tysięcy imigrantów, którzy szukają lepszego życia na Starym Kontynencie. «Ważne jest działanie u samych źródeł, a nie tylko ograniczenie się do działania w nagłych przypadkach – deklaruje Mussie Zerai – Co rok powtarzają się te same tragedie. Tragedie, które można przewidziec. Żeby zakończyć proceder nielegalnego przekraczania granic, który kończy się śmiercią niewinnych emigrantów na pustyni, czy na Morzu Śródziemnym trzeba im dać jakąś legalną drogę, alternatywę, a przede wszystkim spróbować pomóc rozwiązać problemy krajów ich pochodzenia, takie jak dyktatury, wojny, prześladowania i inne problemy społeczo-ekonomiczne».

PKWP

tłum. IT – PL: Aneta Piechnik

Zostałeś zapisany pomyślnie do naszego newslettera
Uzupełnij puste pole!
Podany adres email jest już na liście.
  • Parlamentarny zespół ochrony chrześcijan w świecie

    Zespół tworzą posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej, stanowią niepolityczną grupę, zainteresowaną problematyką prześladowań chrześcijan na świecie. Celem powołania Zespołu jest bieżące monitorowanie sytuacji prześladowanych chrześcijan na świecie oraz - w miarę możliwości - przeciwdziałanie temu zjawisku.

    Kid

Dane kontaktowe

Pomoc Kościołowi w Potrzebie - Sekcja Polska
ul. Wiertnicza 142, 02-952 Warszawa
tel./fax.: +48 22 845 17 09
email: info@pkwp.org
godziny otwarcia: 8.00 - 16.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Krakowie
ul. Stradomska 6, 31-058 Kraków
tel.: +48 512 194 534
email: biuro.krakow@pkwp.org
godziny otwarcia:
9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Biuro Regionalne w Poznaniu
ul. Szewska 18, 61-760 Poznań
tel.: +48 61 881 88 19
email: biuro.poznan@pkwp.org
godziny otwarcia: 9.00 - 17.00 od pn. do pt.

Konta złotówkowe:
ING Bank Śląski o/ Warszawa
31 1050 1025 1000 0022 8674 7759

PKO BP o/ Warszawa
87 1020 1068 0000 1402 0096 8990

Konta walutowe:
Euro EUR
PL 47 1050 1025 1000 0023 4085 9988
SWIFT: INGBPLPW

Dolary USD
PL 25 1050 1025 1000 0090 7713 6449
SWIFT: INGBPLPW

Nr konta dla zamówień:
ING Bank Śląski o/Warszawa
81 1050 1025 1000 0090 6233 6830

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Partnerzy:

Code & Design: REBORN

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW