Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Chiny/Wietnam: Strach chrześcijan przed terrorem komunistów

Wspólnoty katakumbowe katolików w Chinach z obawami przeżywają święta wielkanocne.

W prowincji Hebei wiele z nich zdecydowało się na zmianę miejsca sprawowania liturgii, by uniknąć aresztowań. W ostatnim czasie wspólnotę spotkało wiele bolesnych ciosów ze strony komunistycznych władz. W więzieniach przebywa kilku kapłanów z tej północnochińskiej prowincji. Mimo wszystko w nawet najmniejszych wspólnotach w czasie liturgii Wigilii Paschalnej wielu chińskich katechumenów przyjęło dziś sakrament chrztu.

Rocznie do wspólnoty Kościoła katolickiego w Chinach dołącza 150 tys. nowych wyznawców Chrystusa. W pozostałych rejonach Państwa Środka zaobserwowano wzmożoną działalność stowarzyszenia patriotycznego chińskich katolików. Nie wpływa to jednak na bezpieczeństwo wiernych.

Natomiast katolicy w Wietnamie masowo uczestniczą w wielkanocnych liturgiach. Sprawowane są one na zewnątrz świątyń, ponieważ parafie dysponują tylko niewielkimi kaplicami. Na północy kraju w Wielką Sobotę adorowana jest figura Chrystusa złożonego do grobu, umieszczona w szklanej trumnie pełnej ryżu. Wierni, po ucałowaniu stóp Jezusa, zanurzają ręce w ryżu, by zabrać do domu symbol ziarna, które dla przyniesienia plonu musi najpierw obumrzeć.

Adoracji figury towarzyszą śpiewane opisy Męki i Śmierci Pańskiej, a wierni przychodzą do kościołów z białymi opaskami na głowach. Jest to symbol żałoby po śmierci Zbawiciela. W Wigilii Paschalnej w wietnamskich parafiach do chrztu przystąpiło kilkanaście tysięcy katechumenów. (RV)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW