Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Chiny, Watykan: usunięcie biskupa nadużyciem władzy

Nadużycie władzy godzące w jedność Kościoła - tak sekretarz watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów nazwał usunięcie z urzędu biskupa-koadiutora Szanghaju.

Chodzi o bp. Thaddeusa Ma Daqina, który w dniu swojej sakry - przyjmowanej za przyzwoleniem Ojca Świętego - nie zgodził się na to, by nakładali na niego ręce ekskomunikowani biskupi oraz odmówił sprawowania z nimi Eucharystii. Zaraz po święceniach zrezygnował też z członkostwa w Patriotycznym Stowarzyszeniu Katolików Chińskich, za którego pomocą władze w Pekinie chcą kierować Kościołem katolickim w Państwie Środka. Te działania nie spodobały się nieuznawanej przez Stolicę Apostolską Konferencji Biskupiej Kościoła Katolickiego w Chinach, która za karę zdjęła biskupa z urzędu i zakazała mu pełnienia jakiejkolwiek posługi.

„Ta konferencja biskupia nigdy nie została uznana przez Watykan i Papieża. Ponadto żaden episkopat nie ma prawa mianowania czy zdejmowania biskupa" - stwierdził abp Savio Hon Tai-fai. Sekretarz watykańskiej dykasterii misyjnej wskazał, że mamy do czynienia z nadużyciem władzy i, że „każdy, kto przyłożył do tego rękę, powinien się wytłumaczyć, dlaczego tak bardzo angażuje się w ranienie Kościoła i kościelnej komunii, zarówno w Chinach, jak i na świecie".

Pochodzący z Hongkongu hierarcha zaapelował zarazem do wierzących na całym świecie, by podjęli modlitwę za uwięzionych w Chinach księży i biskupów oraz wszystkich ludzi cierpiących prześladowania za wiarę.

Komentując usunięcie z urzędu biskupa Szanghaju watykański rzecznik prasowy stwierdził, że „sytuacja w Chinach jest cały czas trudna. Biskupi i księża są izolowani i ograniczana jest ich wolność. Ludność poddawana jest naciskom i indoktrynowana". W tej sytuacji wyraźnego braku wolności religijnej - dodał ks. Federico Lombardi - Kościół musi się stać głosem tych, którzy go nie mają".

Radio Watykańskie

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW