Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Chiny: Seminarzyści z Hebei witają nowego rektora

Ks. Feng Xinmao, biskup Hengshui zastępuje bezprawnie wyświęconego biskupa Ma Yinglin. Od kilku tygodni seminarzyści prowadzili strajk, aby doprowadzić do zmiany zarządu seminarium, w którym zasiadali przedstawiciele lokalnych władz komunistycznych.

Seminarzyści z Hebei z zadowoleniem powitali mianowanie nowego rektora oraz wykluczenie z zarządu seminarium, komunistycznych oficjeli. W listopadzie i grudniu ubiegłego roku, 100 seminarzystów, rozpoczęło strajk i demonstrowało, żądając usunięcia Tang Zhaojun, lokalnego działacza komunistycznego, który był zastępcą rektora seminarium.

Ogłoszenie o powołaniu nowego zarządu zostało wydane w dniu 13 stycznia. Nowym rektorem został ks. Feng Xinmao, biskup Hengshui. Zastąpił on bezprawnie wyświęconego biskupa Ma Yinglin Kunming, wybranego na początku grudnia 2010 r. na przewodniczącego Rady Chińskich Biskupów, której Stolica Apostolska nie uznaje, ponieważ jej działalność nie jest zgodna z wiarą katolicką. Biskup Fang Jianping z Tangshan został mianowany rektorem seminarium a o. Sun Jigen z Handan otrzymał stanowisko Sekretarza Generalnego zarządu

Rada Dyrektorów składa się z biskupów i delegatów ze wszystkich diecezji w prowincji Hebei. Biskup Fang Jianping zastąpił na stanowisku rektora ks. Liu Jing Tangshana. Dziękując mu za jego pracę w przeszłości, bp Fang powiedział, że nowe kierownictwo seminarium będzie kontynuowało misję przygotowywania nowych kapłanów do pracy na rzecz Kościoła.

Jeden z kleryków powiedział AsiaNews, że rada dyrektorów ogłosiła chęć poznania wszystkich seminarzystów i chce wysłuchać ich opinii. "Mamy nadzieję - dodał - że doprowadzi to do rozwoju życia duchowego i lepszego kształcenia przyszłych księży".

Według katolickiej gazety wychodzącej w Shijiazhuang, Faith Press, ks. bp Feng powiedział seminarzystom, że jest chętny do służenia jako pomost pomiędzy seminarium a zarządem, oraz że będzie regularnie odwiedzał seminarium i wsłuchiwał się w głosy seminarzystów.

Założone w 1984 r. seminarium Hebei dotychczas wykształciło 472 seminarzystów, z których 427 zostało kapłanami. Obecnie w seminarium kształci się 116 studentów w sześciu grupach, a opiekę nad nimi sprawuje 30 nauczycieli zatrudnionych na stałe lub czasowo.

(AsiaNews/PKWP/tłum. Wiesław Knapik)

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW