Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Chiny: Przywódcy katoliccy zatrzymani w Chinach

Jeden z kapłanów podziemnego Kościoła został zwolniony po ośmiu latach przetrzymywania bez procesu, po tym jak odmówił przyłączenia się do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich

Władze wzmogły prześladowania podziemnego Kościoła katolickiego w prowincji Hebei. Nakazano aresztowanie biskupa oraz kapłana, a także zniszczono ołtarz, który pozostawiły dwie kobiety. Oba wydarzenia miały miejsce w maju.

Bp Julius Jia Zhiguo z Zhengding został zabrany przez urzędników w dniu 12 maja, a następnie odesłany z powrotem do swojej katedry aby odprawił Mszę św. na niedzielę Zesłania Ducha Świętego w dniu 24 maja. Wciąż nie jest jasne, dlaczego biskup został zatrzymany na 12 dni.

"Biskup wyświęcił kilku kapłanów w kwietniu i wtedy został ostrzeżony, aby nie wybierał się na pielgrzymkę w Maryjnym miesiącu maju", powiedział przedstawiciel środowiska katolickiego w Zhengding, który nie chciał, aby podawać jego nazwiska ze względów bezpieczeństwa. Jak dodają źródła kościelne, władze niedawno nakazały wszystkim duchownym - bez określenia ich wyznania - zgłosić swoje miejsce pobytu.

Władze zatrzymały również ks. Liu Honggeng w pobliskim Baoding, o którym nie ma żadnych widomości od czasu jego rozmowy jaką przeprowadził z krewnymi przez telefon komórkowy w dniu 7 maja. "Jego telefon komórkowy jest wyłączony. My, katolicy pytaliśmy o niego odpowiednie władze rządowe, ale na próżno" powiedział inny przedstawiciel Kościoła, który również nie chciał ujawnić swego nazwiska ze względów bezpieczeństwa.

Komisja Sprawiedliwości i Pokoju diecezji Hongkong również zażądała od władz, aby wyjaśniły gdzie przebywa ksiądz Liu ale ich pismo też zostało bez odpowiedzi. "Wiele razy w przeszłości takie zaginięcia były dziełem władz", powiedział rzecznik Komisji Or Yan-Yan.

Jeden z kapłanów podziemnego kościoła został zwolniony po ośmiu latach przetrzymywania bez procesu, po tym jak odmówił przyłączenia się do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich usankcjonowanego przez rząd (CPA) w 2006 roku.

Tymczasem w diecezji Baoding dwie katolickie kobiety zostały ranne podczas próby ochrony ołtarz przed ponad 40 policjantami, którzy zostali wysłani, aby go zburzyć w domu modlitwy należącym do kościoła podziemnego w Anzhuang w piątek. Ołtarz o wysokości sześciu-ośmiu metrów został zbudowany przed chińskim Nowym Rokiem w lutym.

Biskup An, koadiutor z Baoding, którzy należał wcześniej do Kościoła podziemnego i pochodzi z Anzhuang, powiedział, że nie może pośredniczyć w sprawie domu modlitwy. "Wszyscy katolicy z kościoła podziemnego nie akceptują mnie. Nie sądzę, abym mógł pomóc w tej sprawie" powiedział przedstawicielowi ucanews.com. Biskup spędził 10 lat w więzieniu jako członek Kościoła podziemnego do 2006 roku, a w 2009 roku zgodził się zostać członkiem CPA. W następnym roku został powołany na urząd biskupa przez rząd. Wielu katolików w Baoding nie akceptują jego powołania przez władze państwowe po tym jak zastąpił biskupa James Su Zhimin, który pozostaje w areszcie w nieznanym miejscu od 1997 roku.

ucanews.com

Tłum. W. Knapik

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW