Chile: Seria podpaleń katolickich i protestanckich kościołów
05 lip 2016Od 2014 roku w południowej części Chile zostało podpalonych 15 kościołów.
W ostatnich latach Araucanía – region w południowej części Chile – był miejscem gwałtownych ataków na ludzi. Wielu mieszkańców stało się ofiarą tak zwanego „konfliktu Mapuche” (Mapuche to rdzenni Indianie w południowym Chile). Wielkie pożary zostały przypisane grupom ekstremistycznym, które twierdzą, że bronią w ten sposób terytorium, które kiedyś należało do nich. Podpalane są również kaplice i kościoły w regionie. Od 2014 r. zostało podpalonych łącznie 15 kościołów. Są to centra wiejskich wspólnot chrześcijańskich, które zapewniają duży zakres usług dla lokalnych mieszkańców.
Jeden z ostatnich ataków miał miejsce w diecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w San Fidel, w diecezji Villarrica. W maju 2014 roku pomieszczenia tego seminarium zostały zajęte przez grupę działaczy Mapuche, którzy ostatecznie zostali z nich wyparci 8 marca tego roku. Założone w 1925 roku, seminarium było miejscem formacji 350 kapłanów, i miano nadzieję, że Kościół może pomieścić w nim 60 seminarzystów, gdy diecezja była w stanie odzyskać cztery budynki, które były okupowane. Teraz jednak dwa z trzech pięter głównego budynku, w tym kaplica, zostały całkowicie zniszczone przez ogień.
Według Biura ds. Spraw Religijnych (Onar), około 55% mieszkańców Mapuche należy do Kościoła katolickiego, a kolejne 37% to chrześcijanie ewangeliczni. Jest to wspólnota spokojna, i jest ona również ofiarą tych brutalnych ataków, przeprowadzonych rzekomo w ich imieniu.
Autor: Loreto Prado (Chile)Tłumaczenie: Wiesław Knapik