Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Centrum Badań Wolności Religijnej nagrodzone

Publikacja pt. „Ból i cierpienie człowieka w pięciu wielkich religiach świata. Wprowadzenie” ks. prof. Dariusza Patera, wydana przez Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej, została nagrodzona Feniksem w kategorii „duchowość”. W kategorii „multimedia” wyróżniono audiobook ks. prof. Jana Przybyłowskiego.


Targi Wydawców Katolickich to kilkudniowe spotkanie ze słowem. Uczestnicy wydarzenia odkrywają je w licznych publikacjach, w trakcie spotkań autorskich i seansów filmowych. W Arkadach Kubickiego swoją ofertę prezentują wystawcy z Polski i zagranicy. Jest w czym wybierać, bo do przejrzenia są tysiące publikacji, jakie w ostatnich latach znalazły się na półkach w wydawnictwach i księgarniach.

Zwieńczeniem targów – jak co roku – była gala wręczenia nagród Feniks. Główna statuetka powędrowała do ks. kard. Gerharda Ludwiga Müller. Organizatorzy – przyznając nagrodę byłemu prefektowi Kongregacji Nauki Wiary – zwracali uwagę, że jego głos to głośny krzyk, który przeciwstawia się najgorszym oszustwom obecnego czasu.

Odbierając nagrodę kard. Müller przywołał encyklikę św. Jana Pawła II „Fides et ratio” oraz nauczanie zmarłego papieża Benedykta XVI. Podkreślał, że „połączenie rozumu i wiary prowadzi do tego, że ostaniemy się i będziemy stanowić wielką siłę w dzisiejszym świecie”. Dodał, że „chrześcijaństwo jest religią słowa, przez co wiara i rozum należą do siebie, są jednością”.

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary stanął w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II. Podkreślił, że podjęta została próba „kolejnego zamachu na Ojca Świętego”. Przestrzegał Polaków, by nie poddali się w obliczu – jak określił – próby podjęcia następnego rozbioru kraju, tym razem na płaszczyźnie kulturowej i ideologicznej.

„Polska oczywiście jest katolicka i rozumie katolicyzm, ale ciągle ma zadanie, żeby walczyć o ten katolicyzm, aby mógł przetrwać. Aleksandr Dugin, doradca Putina, powiedział, że żeby zniszczyć Polskę, trzeba zniszczyć katolicyzm i wtedy będzie otwarta droga do Europy” – podkreślał ks. kard. Gerhard Ludwig Müller.

W imieniu Kapituły Nagrody Feniks głos zabrał jej przewodniczący prof. Krzysztof Narecki. „Kapituła nagrody zmierzyła się z trudnym zadaniem, wybierając te najlepsze pozycje z niemal 300 tytułów” – mówił.

Wśród nagrodzonych pozycji znalazły się te wydane przez Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej. Publikacja ks. prof. Dariusza Patera pt. „Ból i cierpienie człowieka w pięciu wielkich religiach świata. Wprowadzenie” została nagrodzona w kategorii „duchowość”. Jest to propozycja dla tych, którzy pytają o sens cierpienia; chcą zmierzyć się z pytaniem o to, jak pogodzić istnienie miłosiernego Boga z klęskami, chorobami, bólem zadawanym człowiekowi przez człowieka.


Rozważania są zaproszeniem nie tylko dla teologów, ale też dla osób poszukujących odpowiedzi na trudne pytania i pracujących z osobami chorymi. Ks. prof. Dariusz Pater osobiście odebrał nagrodę. „Chciałbym dedykować moją książkę moim pacjentom” – mówił. Wymienił m.in. ośrodek terapii uzależnień w Budach Zosinych, gdzie pracuje jako terapeuta. „Dziękuję bardzo Centrum Badań Wolności Religijnej za wydanie tej książki” – dodał.

Pozycja „Ból i cierpienie człowieka w pięciu wielkich religiach świata. Wprowadzenie” jest dostępna tutaj: https://centrumwolnosci.uksw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/30/2022/11/3.pdf

W trakcie odbierania nagrody autorowi publikacji towarzyszył ks. prof. Jan Przybyłowski, zastępca dyrektora UCBWR. W kategorii „multimedia” wyróżniony został jego audiobook „Szósty zmysł. Gdyby cały świat stał się na moment szpitalem”.

Na czele Uniwersyteckiego Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW stoi dyrektor sekcji polskiej PKWP ks. prof. Waldemar Cisło.

Biuro Prasowe PKWP Polska

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW