Całym sercem. Modlitwa o pokój.
28 cze 2021„Dziękuję wszystkim za serce okazane naszym cierpiącym siostrom i braciom” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło.
W Syrii trwająca od 10 lat wojna doprowadziła do załamania gospodarczego. PKB tego kraju spadło o 75 proc. Wielu mieszkańców jest bez pracy, a niskie pensje nie pozwalają utrzymać rodziny. Wyżywienie najbliższych kosztuje około 200 dolarów miesięcznie. Pensje wynoszą w granicach 50-60 dolarów. Opieka medyczna jest na bardzo niskim poziomie. Społeczność międzynarodowa nie chce zrezygnować z sankcji, które ograniczają Syryjczykom dostęp do leków. Nie ma możliwości ściągnięcia części zamiennych do aparatury szpitalnej.
W Libanie załamał się system bankowy. Dramatycznie spadł kurs funta libańskiego. Ponadto, w ostatnich miesiącach zaognił się konflikt między Izraelem i Palestyną. Otwartą raną pozostaje Irak. Z ok. 1,5 mln chrześcijan, którzy mieszkali w tym kraju jeszcze 20 lat temu, dziś pozostało ok. 100 tys.
W odpowiedzi na dramatyczną sytuację na Bliskim Wschodzie Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wyszło z inicjatywą modlitwy o pokój. Akcję wsparł przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki.
Zdj. ACN International / Dzieci w szkole w Damaszku, Syria, tworzą napis „PAX” = pokój
W każdy piątek czerwca o godz. 15.00 klękaliśmy przed Najświętszym Sakramentem, by wypraszać przemianę serca tych, którzy mają wpływ na sytuację na Bliskim Wschodzie. Sięgaliśmy po koronkę do Bożego Miłosierdzia, zwracaliśmy się do Matki Bożej „Cedru Libanu” oraz szukaliśmy wstawiennictwa św. Szarbela, wyjątkowego patrona Bliskiego Wschodu. Nasze ostatnie spotkanie miało miejsce w piątek 25 czerwca.
Podziękowania dla wiernych, którzy włączyli się w modlitwę o pokój dla Bliskiego Wschodu, przekazał dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło.
„Pamiętajmy, że jesteśmy jednym Kościołem, jednym Mistycznym Ciałem Chrystusa, dlatego ta solidarność z naszymi braćmi i siostrami jest naszym obowiązkiem. Dziękuję tym wszystkim, którzy materialnie, ale też poprzez modlitwę wspierają nas, a my możemy wspierać naszych cierpiących braci. Prosiliśmy o ten największy dar; dar pokoju, jaki jest oczekiwany w Libanie, Syrii, w Iraku, krajach umęczonym wojną. Za wszelkie dobro, za serce okazane naszym cierpiącym siostrom i braciom serdeczne Bóg zapłać w ich imieniu” – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło.
Sekcja polska Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie prowadzi liczne kampanie, które mają pozyskać środki na pomoc humanitarną dla krajów Bliskiego Wschodu. Na naszej stronie pkwp.org dostępne są produkty wykonane przez chrześcijan z Ziemi Świętej. Cały czas można przekazywać środki na wsparcie dla Libanu i Syrii.
ACN Polska