Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Burkina Faso: terroryzm islamski staje się codziennością

Ponad 90% wiosek w diecezji Fada N'Gourma nie jest już objętych wsparciem duszpasterskim.

Burkina FasoZdj. ACN International / Zniszczony krucyfiks w niższym seminarium duchownym Saint Kisito de BOUGUI w diecezji Fada N'Gourma we wschodniej części Burkina Faso, które zostało zaatakowane w nocy z 10 na 11 lutego 2022 r. przez niezidentyfikowanych uzbrojonych mężczyzn.

Po zamordowaniu na początku lipca br. ponad dwudziestu osób w ataku w Bourasso w północno-wschodniej części Burkina Faso, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International) zwraca uwagę na poważne pogorszenie się w ciągu ostatnich sześciu miesięcy sytuacji w diecezji Fada N'Gourma we wschodniej części tego zachodnioafrykańskiego kraju. Pięć parafii musiało zostać całkowicie zamkniętych, a z powodu zagrożenia atakami terrorystycznymi księża mogą posługiwać jedynie w 5% wiosek. Niższe seminarium w San Kisito musiało zostać przeniesione do Fada N'Gourma, stolicy regionu.

Według raportu przesłanego PKWP przez diecezję Fada N'Gourma, w 2022 roku znacznie wzrosła tam liczba rabunków, porwań i morderstw. Pięć z szesnastu parafii w diecezji było bezpośrednim celem brutalnych ataków i musiało zostać zamkniętych ze względów bezpieczeństwa.

W kolejnych siedmiu parafiach nabożeństwa są ograniczone do głównego kościoła, ponieważ większość dróg jest zablokowana przez terrorystów, którzy kontrolują większość szlaków lądowych, co uniemożliwia księżom podróżowanie. Terroryści zniszczyli także sieci komunikacji telefonicznej, zatem kontakt z ludźmi z wiosek, którym służą jako duszpasterze, także jest niemożliwy. W pozostałych czterech parafiach swoboda poruszania się jest bardzo ograniczona.

Do września 2021 roku tylko jedna trzecia terytorium diecezji (29%) była dostępna dla pracy duszpasterskiej, czyli 155 z 532 wiosek. Natomiast w kwietniu 2022 r. liczba dostępnych wiosek zmniejszyła się do zaledwie 29 (5,5%).

Prześladowania islamistów od 2015 r.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest islamska rebelia, która zaczęła ogarniać kraj od 2015 roku i która wciąż zwiększa swój zasięg. Początkowo dżihadyści nie wydawali się być zaabsorbowani obecnością chrześcijan, ale w 2019 roku nastąpiła zmiana.

Od początku kryzysu wspólnoty stały się obiektem przemocy, morderstw i wszelkiego rodzaju nadużyć. Wiele osób porwano. Niektórzy zostali uwolnieni po przesłuchaniu, inni pozostają w niewoli, a jeszcze innych zamordowano - czytamy w raporcie. Codziennością stały się kradzieże bydła na dużą skalę. Wszystko to powoduje panikę wśród ludności i prowadzi do ucieczki wielu osób, przez co wspólnoty stają się wymarłymi miasteczkami.

Jak działają dżihadyści?

Raport cytuje lokalnego księdza, który opisuje sposób działania terrorystów. 28 lutego 2022 r. w mieście Tambaga we wschodniej części diecezji doszczętnie spalono ratusz i posterunek policji. Przez kilka dni terroryści otaczali rynek i opanowali ulice. Mieszkańców miasteczka zaprowadzono do meczetu i domagano się przejścia na islam: „Issa (Jezus) przyszedł, ale jego misja się skończyła. Obiecał, że po nim przyjdzie następca, a tym następcą jest Mahomet” - głosili terroryści. „Następnie spalili miejscową szkołę katolicką, szkołę publiczną i szkołę prywatną” - opowiada duchowny, któremu kilka dni później udało się uciec z rąk rebeliantów.

W wielu miejscach diecezji słychać islamskie kazania, a wszelkie inne praktyki religijne są zakazane. W innych katolickie nabożeństwa są nadal dozwolone, ale bojownicy często wchodzą do kaplic, aby upewnić się, że mężczyźni i kobiety siedzą w różnych ławkach.

Burkina FasoZdj. ACN International / Katecheza dla osób przesiedlonych w diecezji Fada N´Gourma, Burkina Faso.

Chrzty z helikoptera

Kiedy rozpoczął się kryzys, wyglądało na to, że północna część diecezji będzie bezpieczna. Jednak w ciągu ostatnich kilku miesięcy terroryści bardzo szybko poczynili postępy na tym terenie.

Pomimo tragicznej sytuacji, w jakiej znaleźli się chrześcijanie, ich religijna żarliwość pozostaje silna. Wiele osób uciekło ze swoich wiosek i schroniło się w Matiakoali, gdzie stacjonują wojska. Pod nieobecność księży ich obowiązki przejmują wierni świeccy. W każdą niedzielę kościół parafialny wypełnia się chrześcijanami, którzy przybyli tu w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Chrześcijanie z pobliskich wiosek, gdzie gromadzenie się jest niebezpieczne, starają się przyjechać tu od czasu do czasu, by wziąć udział we wspólnych nabożeństwach. Podczas uroczystości wielkanocnych helikopterem przyleciał tu kanclerz diecezji, aby ochrzcić 32 dorosłych i bierzmować 34.

Pomoc PKWP

W 2021 r. PKWP sfinansowało łącznie 75 projektów w Burkina Faso. W diecezji Fada N'Gourma stowarzyszenie wsparło budowę szkoły, sfinansowało stypendia dla przesiedlonych dzieci, a także formację seminarzystów, doraźną pomoc dla duszpasterzy oraz budowę sali spotkań dla formacji katechetycznej przesiedleńców wewnętrznych.

PKWP kontynuuje wspieranie lokalnego Kościoła poprzez różne projekty w całym kraju. W ciągu ostatnich kilku tygodni organizacja przesłała kwotę na stypendia mszalne dla 58 księży z diecezji Fada N'Gourma, z których wielu straciło swoje parafie w wyniku terroru dżihadystów. Obecnie w wielu miejscach jedynym środkiem kontaktu z wiernymi jest radio - obecnie PKWP pilnie poszukuje możliwości wsparcia ich w tym zakresie.

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW