Dołącz do nas
na facebooku

Odwiedź nasz profil

Dołącz do nas
na YouTube

Odwiedź nasz kanał

Śledź nas
na Twitterze

Welcome!

Bp Szyrokoradiuk: Najważniejszą misją Kościoła jest niesienie Boga ludziom

Bp Szyrokoradiuk– Misją Kościoła jest przede wszystkim niesienie Boga ludziom i przepowiadanie im Prawdy. Dając im chleb, powinniśmy pamiętać także o duszy. Nie wystarczy po prostu robić dobre uczynki. Nie możemy zapominać o łasce potrzebnej do ich zbawienia - mówił bp Stanisław Szyrokoradiuk w rozmowie z PKWP.

Sytuacja na Ukrainie jest nie do pozazdroszczenia. Wielu obywateli, zwłaszcza osoby starsze, nie posiada podstawowych środków do życia. Na dodatek konflikt zbrojny, który rozgrywa się we wschodniej części kraju, wciąż domaga się ofiar i pogłębia i tak już trudną sytuację mieszkańców. Kościół katolicki pomaga osobom najbardziej potrzebującym, zapewniając im pomoc duszpasterską i materialną.

Jednak jak podkreśla bp Stanisław Szyrokoradiuk, ordynariusz charkowsko-zaporoski, Kościół nie może być całkowicie pochłonięty swoimi dobroczynnymi zobowiązaniami, bo jego głównym celem musi być troska o „zbawienie dusz”. W diecezji, której ordynariuszem jest bp Szyrokoradiuk, działa wiele organizacji i inicjatyw kościelnych. Jednak zdaniem biskupa, ważne jest także „modlić się z tymi, którzy cierpią, aby nie utracili wiary”.

Biskup, który przez 20 lat był prezesem Caritas Spes, a przez to nadzorował charytatywną działalność Kościoła na Ukrainie podkreślił, że ludzie często oczekują, że Kościół będzie w stanie zapewnić im wszelką materialną pomoc. Mimo, iż Kościół robi naprawdę wiele, i tak nie jest w stanie odpowiedzieć na każdą potrzebę.

– Misją Kościoła jest przede wszystkim niesienie Boga ludziom i przepowiadanie im Prawdy. Dając im chleb, powinniśmy pamiętać także o duszy. Nie wystarczy po prostu robić dobre uczynki. Nie możemy zapominać o łasce potrzebnej do ich zbawienia - mówił biskup.

Jak podkreślił, ważne jest także nauczanie ludzi, aby byli wdzięczni Bogu i dobrodziejom, którzy udzielili im pomocy. Zdaniem biskupa niedopuszczalna jest postawa „weź pomoc i idź”. – Mówimy im, że to Bóg daje im chleb, ale czyni to przez swoich dobroczyńców - powiedział biskup.

Odwołując się do ewangelicznej sceny cudownego rozmnożenia chleba biskup podkreślił, że świadkowie tego cudu szli za Jezusem, aby słuchać Słowa Bożego. Dopiero później otrzymali oni chleb. – Kościół musi utrzymać pewną równowagę i położyć nacisk na duchowość - mówił kapłan. Ponadto, zdaniem ordynariusza, tak ważne jest, aby - obok pomocy materialnej - budować m.in. kościoły. Stąd w diecezji charkowsko-zaporoskiej każdy z budowanych przez Kościół dom dziecka ma także kaplicę. – W ten sposób uczymy ich, że każdy swój problem można omówić z Panem Bogiem - mówił biskup.

W 2017 roku PKWP wsparło projekty duszpasterskie na Ukrainie o łącznej wartości 4,4 mln euro.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przyczyniło się m.in. do renowacji kościołów i klasztorów. Przekazano także niezbędne fundusze pozwalające przetrwać siostrom zakonnym.

źródło: ACN News
oprac. Karolina Krawczyk

Twój
koszyk

BRAK PRODUKTÓW