Bp. Antoine Audo SJ: „Kościół zwraca się do Wspólnoty międzynarodowej, by wspomogła prześladowanych chrześcijan”
12 lis 2014„Prosimy Wspólnotę międzynarodową, by przyjrzała się przyczynom konfliktów, między innymi ideologii fundamentalistycznej i zachęcaniu do terroryzmu podsycanego grą polityczną, nielegalnym handlem ropą, dostarczaniem i sprzedażą broni”
„W moim seminarium w Aleppo mam tylko trzech kleryków, ale jestem z nich bardzo dumny”. Tymi słowami biskup Antoine Audo SJ rozpoczął spotkanie z klerykami z Wyższego Seminarium Duchownego im. Jana Pawła II w diecezji siedleckiej. Wizyta w siedleckim seminarium miała miejsce 7 listopada. W trakcie spotkania biskup Audo przedstawił sytuację chrześcijan w Syrii, szczególnie w jego diecezji. Wspominając o zagrożeniach, jakie spotykają osoby duchowne, wspomniał o porwanych dwóch biskupach, trzech zabitych księżach i wielu kapłanach zaginionych.
W sobotę 8 listopada biskup był na Jasnej Górze w Częstochowie, gdzie spotkał się z arcybiskupem Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim.
W tym szczególnym miejscu biskup Audo powiedział: „Dziękuję, że mam okazję stać tu jako pielgrzym u stóp Matki Bożej Częstochowskiej. Przybywam do Niej błagając w imię mojego kraju, w imię chrześcijan i muzułmanów, aby wyjednała nam łaskę pojednania i pokoju. U Twoich stóp, Maryjo, Pani Częstochowska, chciałbym powtórzyć piękną modlitwę, z jaką zwracamy się do Ciebie na Wschodzie od pokoleń :
Wspomożenie chrześcijan, zawsze wysłuchana wierna Pośredniczko przed Stwórcą, nie gardź błagalnymi głosami grzeszników, ale, o Dobra, pośpiesz nam z pomocą, nam, którzy wołamy do Ciebie z ufnością :Wstawiaj się za nami, nie zwlekaj z ratunkiem, o Matko Boża, nieustająca Obrono tych, którzy oddają Ci cześć!”
Biskup Antoine Audo SJ w sam dzień obchodów Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym (druga niedziela listopada) uczestniczył we Mszy św. w Krakowie–Łagiewnikach. Swoją homilię biskup rozpoczął od słów skierowanych do Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Kościoła w Polsce: „Podczas gdy chrześcijanie na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza Syryjczycy i Irakijczycy, od wielu lat przeżywają powolną agonię z powodu prześladowania wyznawanej przez nich wiary i wojny w obydwu krajach, Pomoc Kościołowi w Potrzebie, jak dobry Samarytanin z Ewangelii, wciąż przemierza te tereny, zbiera środki materialne i posyła naglące apele mediom, ażeby podtrzymywać, dzięki programom humanitarnym, a zwłaszcza dzięki modlitwie, obecność i przetrwanie chrześcijan na Bliskim Wschodzie i wszystkich chrześcijan prześladowanych na całym świecie”. W dalszej części homilii biskup powiedział, że: „Syryjczycy na skutek wojny, ciągłego zagrożenia i opuszczenia stracili wszelkie zaufanie, do tego stopnia, że nie mają odwagi patrzeć na siebie bez strachu czy nieufności”. Kościół w Syrii umęczony jest przez ponad trzyletnią wojna, która bardzo mocno niszczy go w wymiarze wspólnotowym jak i instytucjonalnym. Ukazując tę bolesną prawdę biskup wspomniał o dwóch porwanych biskupach, trzech księżach zabitych, a także wielu kapłanach zaginionych, około stu kościołach i klasztorach zburzonych, milionach uchodźców i ponad dwustu tysiącach ofiar śmiertelnych.
„Prosimy Wspólnotę międzynarodową, – mówił biskup – by przyjrzała się przyczynom konfliktów, między innymi ideologii fundamentalistycznej i zachęcaniu do terroryzmu podsycanego grą polityczną, nielegalnym handlem ropą, dostarczaniem i sprzedażą broni. Kościół zwraca się do Wspólnoty międzynarodowej, by wspomogła prześladowanych chrześcijan, ażeby odzyskali warunki do życia, bezpieczeństwo, pracę i widoki na przyszłość na Bliskim Wschodzie, zamiast zachęcać ich do emigracji przyznając im wizy”.
Biskup zakończył swoje wystąpienie apelem o modlitwę i solidarność z chrześcijanami na Biskim Wschodzie, jednocześnie dziękując Kościołowi w Polsce za dotychczasowe zaangażowanie i pomoc.
PKWP/Ks. Tomasz Grzyb